Веспрем реши сè за 30 минути – Вардар со минус десет на одмор

После само 30 минути игра во СЦ „Јане Сандански“ на првиот дуел од осминафиналето од Лигата на шампионите тимот на Вардар има негатива од десет гола и резултат од 11:21 против тимот на Веспрем.

Иако средбата имаше добар почеток за „црвено-црните“, сепак, почетните пет минути беа само загревање. Гостите набрзина добија неколку исклучувања, но тоа не ги исфрли од колосек, па веќе во 10. минута резултатот на семафорот беше 2:5.

Овие три гола негатива беа најава за натпревар во кој ќе биде тешко да се следи играта на противникот. Коралес влезе во одличен ритам и бранеше речиси сè. Тоа отвори простор за брзо да се дојде до висока предност. Веќе после 20 минути игра резултатот беше 6:12 и тука веќе беше тешко да се следи и да се дојде до нешто повеќе.

Шутевите кои почесто завршуваа во голманот на Веспрем придонесоа за во продолжение од средбата гостите од Унгарија уште повеќе да ја зголемат предност, а во 25 минута негативата веќе беше и девет гола, 7:16 и тука стана и повеќе од јасно дека овој натпревар е загубен. Со ова уште рано стана јасно дека и двобојот со Веспрем тешко ќе може да биде добиен.

Две минути подоцна негативата првпат стана и двоцифрена и стана уште потешко на теренот. Мораше да се ризикува, но тешко се доаѓаше до голот на Веспрем. На одмор се замина со 11:21 што е најлошиот резултат во први 30 минути на некој натпревар сезонава од Лигата на шампионите.

Со пет гола најефикасен во редовите на Вардар е Иван Чупиќ, додека два гола има Гоце Георгиевски. По еднаш прецизни беа Дисингер, Гаџа, Стоилов и Валчак. Во редовите на Веспрем најмногу погодоци во првите 30 минути има Јахја, кој постигна шест гола, додека Маргуч петпати погоди во голот на Вардар.