Чаир тешко до бодовите против Спартак

Екипата на Чаир имаше тежок натпервар во 11. коло од Женската лига, на домашен терен остварија минимална победа со пресврт во последните минути над составот на Спартак со 26:25.

Ракометарките на Спартак имаа добро издание на овој натпревар, отворија со предност од 5:1 во почетните минути. Предността успешно ја одржуваа во поголемниот дел од мечот, но до полувремето Чаир успеа да намали на минус еден. По 30 минути игра Спартак имаше водство 12:11.

Продолжението не донесе ништо ново, гостинките успеаваа да се одржат во позитива се до завршницата. Тогаш попуштија и дозволија Чаир за прв пат да поведе со 22:21. Од тогаш домашниот тим не го испушти водството и стигна до нова победа.

Со оваа победа Чаир има учинок од осум победи и два пораза и останува при врвот на табелата зад Куманово и Металург. Најефикасна во составот на Чаир беше Марија Николовска со 12 гола. Во составот на гостинките Јована Величковска со шест гола беше прв стрелец.

ЧАИР – СПАРТАК 26:25(11:12)

Сала: 7-ми март во Скопје. Гледачи: 200. Судии: Адриана Здравковска и Сања Божиновска. Делегат: Митко Ѓорѓиевски.

ЧАИР: Сандева, Петровска, Петровска, М.Николовска 12, Каранфиловска, Бакиќ 6, Рамуко, Димитриевска 1, Рамуко, Сали, Мартиновска 2, Шерифи, Реџеп 3, Кицеска, Ѓуриќ, А.Николовска 2.

Седмерци: 2/3. Исклучувања: 10 мин.

СПАРТАК: Филиповска, Неделковска, Прленда, Китановска 3, Костадинвска 3, Василева 3, Самарџиска, Стефановска 5, Величковска 6, Димитрова 1, Лазаровска, Андонова 1, Кимовска, Кимовска Домазетоска 3, Кузмановска.

Седмерци: 1/1. Ислучувања: 6 мин.