Хрватска со млади сили до лесни бодови против Бахреин

Хрватска имаше лесна задача на отворањето на главната фаза на Светското првенство во Египет. Бахреин не беше достоен противник за европските вицепрваци, коцкестите имаа предност во текот на целиот натпревар и со конечен резултат 28-18, ги запишаа првите бодови во вториот круг, први во група II.

ФОТО: © Jozo Cabraja / kolektiff

Избраниците на Червар уште од самиот почеток најавија дека Бахреин нема што да бара на овој дуел. Со воведните 3-0 по пет минути Хрватите си обезбедија мирно полувреме во кое ја зголемуваа разлика и градеа својата форма. На средина на првиот дел каубоите имаа предност од седум голови, а до крајот иако со многу промени во составот Хрватска се задржа на пет голови разлика. Двете екипи на пауза заминаа со резултаат 13-8.

ФОТО: © Jozo Cabraja / kolektiff

Вториот дел продолжи по исти ноти. Се менуваа играчите во составот на Хрватска, а разликата се зголемуваше. На средина на вториот дел, кога хрватските ракометари се опуштија, Бахреин со низа голови го врати натпреварувачкиот дух во овој дуел. Имаа напад за четири голови негатива, но не успеаа да реализираат, а тоа беше повод за тајм-аут за селекторот Лино Червар. Во последните десет минути Хрватите влегоа повторно со солиден капитал на нивото конто од седум погодоци, разлика која ја одржуваа до крајот на натпреварот. Во рутинирана завршница хрватските ракометари предводени од Карачиќ, кој го забележа својот  прв настап на овој Мундијал, го совладаа Бахреин со конечни 28-18.

28 - 18
Конечен резултат

Место

Спортска сала „Стадион Каиро“

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
ХРВАТСКА1328Победа
БАХРЕИН818Пораз

ХРВАТСКА

# Играч Позиција Исклучување Голови
3Марино Мариќпивот04
5Домагој Дувњакцентрален бек01
12Иван Пешиќголман00
13Златко Хорватдесно крило18
17Јосип Шарацлев бек01
18Игор Карачиќцентрален бек00
26Мануел Штрлеклево крило01
27Иван Чупиќдесно крило02
28Жељко Мусапивот00
30Марко Мамиќлев бек02
31Лука Шебетиќдесен бек01
34Илија Брозовиќпивот00
37Давид Мандиќлево крило03
45Халил Јагањацлев бек11
51Иван Мартиновиќдесен бек04
55Марин Шегоголман00
 Вкупно 228

БАХРЕИН

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Хусаин Махфудголман00
7Али Мерзалев бек01
11Абдула Алилев бек00
14Касим Камбердесно крило00
15Мохамед Абдулрехадесен бек10
18Ахмед Фадулдесно крило01
19Мохамед Мерзапивот01
21Мохамед А. Хусеинголман00
25Касим Ал Шувајкголман00
50Мохамед Алмакабидесен бек00
66Комаил Махфуддесен бек00
77Јасим Алсалатналев бек11
88Хасан Алфарданпивот00
89Махди Саадлево крило03
93Мохамед Ахмеддесен бек15
99Хусеин Алсајадцентрален бек06
 Вкупно 318

Officials

Судии:
Џули Бонавентура -Франција
Шарлот Бонавентура -Франција

ГРУПА II

ПозЕкипаGDБ.НПРЛ
153105500
2-165302
3-365302
4-455212
5-935113
6-3605005