Храбриот Металург го испоти Вардар, но „црвено-црните“ го собраа цел плен во Автокоманда

Ракометарите на Вардар ја забележаа седмата победа во седмиот натпревар од суперлигашкиот плеј-оф. „Црвено-црните“ славеа на гостувањето во Автокоманда кај Металург со 27-31.

Мотивираните домаќини сакаа да покажат дека лошите изданија се зад нив и во голем дел од првиот дел беа тие што диктираа темпо. Одличниот Дупјачанец беше тука за да помогне кога беше потребно. По седум израмнувања на резултатот до 7-7, Вардар поведе со 7-9, а беѓе и 8-10. Во овој период Металург заигра подобро во одбраната, а грешките на „црвено-црните“ ги казнуваше со лесни погодоци за плус два, 12-10.

Во финишот на полувремето беше и највисоки плус три, 14-11, но искусниот гостин знаеше како набрзина да се врати во игра, па на пауза се замина со нерешени, 15-15, откако Чупиќ реализираше од пенал.

По 19-19 во вториот дел, вардарци направија серија од четири погодоци за 19-23, но кога помислија дека таа разлика ќе биде доволна, домашните реализираа исто така во серија и на десетина минути до крајот беше 23-24. Домашните попуштија прилика за реми со техничка грешка и веќе немаше назад. Вардар отиде на плус пет, 25-29 и немаше назад за Металург.

Намалија со два гола на 26-29, но сепак гостите рутински ја одржаа предноста и го забележаа седмиот триумф во суперлигашкиот плеј-оф со 27-31.

17 април 2021
27 - 31
Крај

Детали

Датум Време Лига Сезона Match Day Крај
17 април 2021 16:08 REГУЛАРЕН ДЕЛ | ПЛЕЈ ОФ СУПЕРЛИГА 2020/2021 17.04.2021 60'

Место

Спортска сала „Автокоманда“

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
МЕТАЛУРГ1527Пораз
ВАРДАР 19611531Победа

МЕТАЛУРГ

# Играч Позиција Исклучување Голови
4Александар Петковскидесен бек00
6Милан Поповиќлево крило04
7Дарио Кофилоскилево крило00
10Даниел Дупјачанецголман00
11Мице Шилеговдесно крило00
13Златко Хорватдесно крило17
15Василије Калуѓеровиќлев бек05
17Мартин Серафимовдесен бек05
19Милан Лазаревскипивот03
20Даниел Ѓорѓескиголман00
27Теодор Тодескилев бек00
28Андреј Митиќпивот10
42Момир Рниќлев бек00
44Стефан Додиќцентрален бек13
64Велко Маркоскилев бек00
 Вкупно 327

ВАРДАР 1961

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Борко Ристовскиголман00
2Васко Шеваљевиќлев бек01
4Томислав Јагуриновскидесен бек00
5Стојанче Стоиловпивот12
8Димитар Димитриоскилево крило00
9Гоце Георгиевскидесно крило03
18Ловро Јотиќцентрален бек03
21Глеб Каларашпивот22
24Анте Гаџацентрален бек14
27Иван Чупиќдесно крило06
28Филип Талескилев бек00
31Тимур Дибировлево крило17
44Јосип Векиќдесен бек03
55Стефан Атанасовскипивот00
97Марко Мишевскилев бек00
98Марко Кизиќголман00
 Вкупно 531

Officials

Судии:Делегат:
МИТРЕВСКИ ДИМИТАР
ТОДОРОВСКИ БЛАГОЈЧЕ
НАУМОВСКИ РУСЕ
ПозЕкипаНПРЛБ
1МЕТАЛУРГ22701515