Храбриот Астраион пружи силен отпор, но Младост ги грабна бодовите

Тимот на Младост Богданци забележа важна победа во борбата за место во елитната конкуренција следната сезона, откако славеше против Астраин со 31-29.

Струмичани на овој натпревар пружија силен отпор, беше реми 29-29 во финишот, но домашните со два гола по ред ги грабнаа трите бода. Младост отвори со 4-0, беше и 10-4, а до паузата струмичани успеаја да ја преполоват негативата, 17-14.

Во вториот дел кога беше 24-20, гостите израмнија на 24-24 и најавија возбудувања во финишот на мечот. Одново Младост стигна до навидум безбедни 29-26, но и Астраион не се предаваше, па израмни на минута до крајот на 29-29.

Чрчев погоди за 30-29, а потоа Паунков одбрани шут на гостите. Топката се одби до Мастев, судиите досудија престап, па тој реагираше и го заработи третото исклучување и црвен картон на десет секунди до крајот.

Во последниот напад Николоски стави точка на триумфот за 31-29. Најдобри стрелци во победничкиот тим беа Пеев и Атанасов со по седум погодоци, додека кај Астраион се истакнаа Марко Стојанов со девет, Васе Наков со шест и Васко Стојанов со пет гола.

Младост сега има 21 бод на четвртото место на табелата, додека Астраион останува на шест бода.