Херојски пресврт на Прилеп за триумф, го остави Радовиш на нула

Ракометарите на Прилеп во 3. коло ја остварија првата победа во плеј-аут конкуренцијата од Супер лигата откако на домашен терен го совладаа составот на Радовиш со 20:17.

Гостинскиот тим имаше водство во поголемиот дел од натпреварот, после почетните 3:3 гостите поведоа со 3:5 и 4:8. Сепак завршницата на првиот дел им припадна на ракометарите на Прилеп кои намалија на минус еден на полувреме, 8:9.

Радовиш продолжи да ја одржува предноста и на почетокот на второто полувреме, а тоа го правеше успешно до последните пет минути од мечот. Во 54. минута Илиев погоди за 15:17 на нешто помалку од шест минути до крај, но тоа не беше доволно за прв триумф на Радовишани.

Следуваше голем пресврт на ракометарите на Прилеп кои до крај на дуелот направија серија од 5:0 за голема победа во борбата за опстанок во елитното друштво и наредната сезона. Гостинските ракометари имаат за што да жалат бидејќи дозволија за пет минути да загубат сè што градеа цел натпревар.

Прилеп ги освои првите бодови во плеј аут натпреварувањето, додека составот на Радовиш игра во слаба форма, го забележа третиот пораз и им претстои тешка задача до крајот на првенството за обезбедување опстанок во Супер лигата.

20 март 2021
20 - 17
Крај

Детали

Датум Време Лига Сезона Match Day Крај
20 март 2021 18:25 ПЛЕЈ АУТ СУПЕРЛИГА 2020/2021 20.03.2021 60'

Место

Спортска Сала Сонце Прилеп

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
ПРИЛЕП820Победа
РАДОВИШ917Пораз

ПРИЛЕП

# Играч Позиција Исклучување Голови
2Александар Тренчевскипивот03
7Хазеин Рустамовлево крило02
9Христијан Бикоскилево крило11
10Сашко Манческипивот00
11Владимир Трајкоскилев бек02
12Иван Ангелескиголман00
13Ивица Дукоскицентрален бек10
14Даниел Андоновскилев бек02
17Хари Павловдесен бек00
18Давор Шокоскилев бек15
19Антонио Бурчевскипивот00
23Реваз Чантуријадесно крило03
25Златко Везенковскицентрален бек00
33Стефан Христоскиголман00
34Мириан Гавашелишвилилев бек01
77Зураб Цинцадзеголман01
 Вкупно 320

РАДОВИШ

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Славјан Пауновголман01
3Зоран Стојановскилево крило00
6Ристе Чаповцентрален бек00
9Спасе Ѓоргиевдесно крило00
10Здравко Постоловцентрален бек01
12Али Кобеисипивот02
14Александар Долдуровлево крило00
15Аце Спасовлев бек00
18Ангелче Органџиевлев бек20
19Александар Марковлев бек11
23Кристијан Ристовлево крило02
24Мартин Трајковскиголман00
66Ивица Илиевцентрален бек07
71Филип Трајановдесно крило01
77Милош Лојаничиќдесен бек12
88Петар Ачимовиќлев бек00
 Вкупно 417

Officials

Делегат:Судии:
МЕТАЛАРИ КАМЕРЌАЕВ ГЛИГОР
ЌАЕВ СПАСКО
ПозЕкипаНПРЛБ
1ПРИЛЕП541015
2ВАРДАР НЕГОТИНО540112
3ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2530212
4МРК КУМАНОВО531111
5МУЛТИЕСЕНС530210
6ГОЛДЕН АРТ51046
7СКОПЈЕ 202051043
8АЕРОДРОМ50052