Фуксе Берлин сигурен на домашен терен, Нексе се израдува на гостинска победа кај Алпла Хард

Екипата на Фуксе Берлин без многу проблеми триумфираше против Агуаш Санташ, со резултат 34:20, во рамки од 4. коло од Лига на Европа.

Во групата Д, во која се наоѓа и Еурофарм Пелистер, кој денес го доби дуелот со Мотор, победа оствари и составот на Архус, откако на домашен терен беше убедлив против следниот ривал на ,,фармацевтите” Бидасоа Ирун со 11 гола разлика, 38:27.

Хрватскиот вицепрвак на гостувањето кај Алпла Хард, екипа која што ги елиминираше Еурофарм Пелистер 2 и Бутел Скопје во квалификациските натпревари во второто по ранг европско натпреварување, обезбеди сигурна победа од 35:24.

За Нексе денешната победа беше четврта во низа во новата сезона на европска сцена. Скјерн му го нанесе првиот пораз на Грањолерс, триумфираше со 32:29 против шпанскиот тим.

Победа на натпреварите, кои беа одиграни во терминот од 20:45 часот остварија и екипите на Спортинг и Екс ан Прованс.

ЛИГА НА ЕВРОПА, 4. КОЛО

РЕЗУЛТАТИ

ГРУПА А

КАДЕТЕН – БЕНФИКА 26:25 (13:12)

ККФТ ВЕСПРЕМ – МОНПЕЛЈЕ 31:39 (16:25)

ГЕПИНГЕН – ТАТРАН ПРЕШОВ 34:24 (19:8:)

ГРУПА Б

ФТЦ – БЕНИДОРМ 32:33 (16:14)

ИШТАД – ФЛЕНСБУРГ 30:26 (17:14)

ЕКС АН ПРОВАНС – ВАЛУР 32:29 (14:15)

ГРУПА Ц

СКЈЕРН- ГРАЊОЛЕРС 32:29 (15:16)

АЛПЛА – НЕКСЕ 24:35 (11:18)

СПОРТИНГ – БАЛАТОНФУРЕДИ 35:32 (17:17)

ГРУПА Д

МОТОР – ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 30:33 (16:18)

АРХУС – БИДАСОА 38:27 (21:13)

ФУКСЕ БЕРЛИН – АГУАШ САНТАШ 34:20 (17:9)

Бламажа на Фленсбург во Лига на Европа