Франција спречи сензација, Алжир беше достоен ривал

Репрезентацијата на Франција не дозволи изненадување во денешниот натпревар против Алжир и славеше победа со 29:26 во рамките од новоформираната трета група на Светското првенство во Египет. Алжир беше феноменален противник, прикажа одлична игра на терен, но грешките кои ги направи во последните 15 минути од натпреварот беа пресудни за поразот од три разлика.

Алжир одлично го отвори натпреварот водејќи 1:4 во текот на 7 минута. Порт во 8 минута намали на 2:5, но расположените Алжирци преку Беркос и Ајуб не го испуштаа водството од три голови разлика. Водството полека се намалуваше во корист за селекцијата на Франција и преку контра напади стигнаа до 9:9 во втората половина од првиот дел. Искусните Порт и Турна беа најрасположени во моментите кога Франција го преземаше водството. Полувремето заврши со резултат 16:14 во корист за француската селекција, резултат во кој своја улога имаше и голманот, Венсан Жерар.

Во вториот дел, сите четири десни бекови од Франција се запишаа во листата на стрелци. Мае и Дика Мем зголемија на 17:14, а Жерар имаше неколку одлични интервенции. Французите се опуштија и беа казнети за тоа, па така Алжир во 39 минута израмни на 20:20 со голот на Ариб Реда, а потоа и постигна гол за водство од 20:21 од страна на истоимениот ракометар.

Одличната бековска тројка на Алжирците беше причина за неизвесниот резултат кој траеше до крајот на натпреварот. Интервенциите на голманот на Алжир, Умберто Гомес не беа доволни за поволен резултат, а техничките грешки од селекцијата на Алжир во последните минути им овозможија на Французите прва победа во втората фаза и нови два поени.

29 - 26
Конечен резултат

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
ФРАНЦИЈА1629Победа
АЛЖИР1426Пораз

ФРАНЦИЈА

# Играч Позиција Исклучување Голови
5Недим Ремилидесен бек13
7Ромеин Лагардцентрален бек00
9Мелвин Ричардсондесен бек02
10Дика Мемдесен бек04
11Николас Турнапивот03
12Винсен Жерардголман00
14Кентин Маецентрален бек04
16Јан Гентиголман00
21Мишел Гигулево крило01
22Лука Карабатиќпивот01
23Лудовик Фабрегаспивот04
25Уго Дескатлево крило10
27Адриен Дипандадесен бек01
28Валентин Портдесен бек03
37Жан Жак Аквиљолев бек12
19Лук Абалодесно крило01
 Вкупно 329

АЛЖИР

# Играч Позиција Исклучување Голови
2Зохир Наимлев бек01
6Месуд Беркослев бек07
7Дауд Хичемлев бек13
13Риад Шехбурлево крило00
15Редуане Сакердесно крило01
16Јахја Земучиголман00
18Хичем Каабешепивот11
19Окба Енсаадпивот00
21Усем Буџенахлево крило01
22Калифа Гедбанеголман00
23Берах Абдерахимдесен бек00
25Софијане Бенџилалипивот11
36Рахим Абделкадерцентрален бек11
44Мустафа Хаџи Садокцентрален бек11
77Ариб Редалево крило03
87Абди Ајублев бек06
 Вкупно 526

Officials

Судии:
Јулиан Лопез Грило -Аргентина
Себастијан Ленци -Аргентина
ПозЕкипаБ.НПРЛ
1ФРАНЦИЈА105500
2НОРВЕШКА85401
3ПОРТУГАЛИЈА65302
4ШВАЈЦАРИЈА45203