Унгарија остана на максимум и после Бразил, сигурно чекори кон четвртфинале

Репрезетнацијата на Унгарија продолжи со добрите игри на Светското првенство во Египет и во првото коло од главната фаза во групата 1 без многу проблеми го совлада Бразил со 29:23.

Почетните минути на натпреварот беа израмнети, така беше се до средината на првиот дел кога Унгарија со три гола по ред за првпат имаше повисока позитива од 11:8. Тука започна кризниот период на Бразилците кои дозволија противникот да го контролира резултатот и да обезбеди добра предност.

Бразил немаше решение во одбрана за расположените противнички ракометари кои погодуваа од сите позиции. Клучната разлика која можеби и беше одлучувачка за победникот на натпреварот Унгарија ја направи во последните минути од првото полувреме кога поведе 16:11 што беше резултат и на паузата.

Со два гола на почетокот на вториот дел Унгарија веќе имаше 18:11. Во 40. минута Бразил успеа од минус седум да намали на три негатива што беше знак Чема Родригез да повика тајм-аут. Критиките и советите од тренерот дадоа резултат, Унгарците одиграа добра одбрана и ја прекинаа серијата на Бразилците.

Во 45. минута Унгарија веќе имаше предност 22:17, голманите Миклер и Шекели се разбранија, а во напад Лекаи погоди за повторно сигурно водство. Унгарија знаеше да ги казни грешките на противникот и за две минути се врати на сигурна позитива од седум гола. Ова беше доволно за Унгарците да стигнат до нова победа.

Со овој триумф Унгарија го задржа максималниот ефект и е на првата позиција во групата 1 со шест бода, додека репрезентацијата на Бразил останува на еден бод и ги загуби шансите за пласман во нокаут фазата.

29 - 23
Конечен резултат

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
УНГАРИЈА1629Победа
БРАЗИЛ1123Пораз

УНГАРИЈА

# Играч Позиција Исклучување Голови
2Адријан Сипоспивот01
7Бендегуз Бокалево крило00
12Мартон Шекелиголман00
16Роланд Миклерголман00
17Бенце Наѓлев бек00
20Миклош Ростапивот02
22Стефан Сунајколево крило04
23Доминик Матедесен бек04
25Родригез Алварездесно крило00
27Бенце Банхидипивот25
30Золтан Шиталев бек02
33Габор Анчиндесен бек21
39Рихард Бодолев бек04
47Петер Хорњакдесно крило03
66Мате Лекаицентрален бек03
77Егон Ханушцентрален бек00
 Вкупно 429

БРАЗИЛ

# Играч Позиција Исклучување Голови
2Енрике Тешеирацентрален бек00
4Жоао Силвацентрален бек01
5Гиљерме Торијанилево крило10
10Жозе Толедодесен бек00
11Клебер Андраделево крило00
13Рожерио Мораеспивот13
16Ранхел Да Росаголман00
19Фабио Чиуфадесно крило04
25Винициус Тешеирапивот00
30Артур Патриановацентрален бек10
34Жозе Лучано-00
35Тиаго Понсианолев бек02
37Ханиел Лангаролев бек08
77Рудолф Хакбартдесно крило02
89Цезар Алмеидаголман00
95Густаво Родригесдесен бек03
 Вкупно 323
ПозЕкипаБ.НПРЛ
1ШПАНИЈА95410
2УНГАРИЈА85401
3ГЕРМАНИЈА55212
4ПОЛСКА55212
5БРАЗИЛ35113
6УРУГВАЈ05005