Томе Петрески ќе го води Тиквеш и во суперлигашкото друштво!

Кавадаречки Тиквеш, кој по подолго време се враќа во елитната машка конкуренција, ќе има проверено име на клупата.

Тиквеш без ниту еден пораз и без загубен бод, обезбеди место во Суперлигата, а Томе Петрески дојде на стартот на пролетниот дел и беше на клупата само на еден наптревар.

Тој потпиша договор на две сезони со кавадарчани и ќе го води тимот низ суперлигашките предизвици.

Петрески е поранешен македонски репрезентативец, а има големо искуство и во тренерската кариера.

Освен на клупите на Прилеп, Пелистер и ЖРК Пелистер, работеше и во странство – во Косово, Бахреин, Мароко и Кувајт.