Тиквеш го промовира Хамзиќ, останува и Дрогришки

Тимот на Тиквеш од Кавадарци продолжува со склопувањето на играчкиот мозаик пред стартот на новата сезона во Суперлигата.

Кавадарчани го промовираа првото засилување за следната сезона, а тоа е босанскиот лев бек Арнад Хамзиќ, кој 24Ракомет го најави уште одамна.

Хамзиќ потекнува од Коњух Живинице, беше дел од Слобда Тузла, како и од италијанските Бриксен и Конверзано.

Во Тиквеш останува и некогашниот македонски репрезентативец Стефан Дрогришки, кој ќе ја одработи втората сезона во Кавадарци.

Од клубот си заминаа голманот Александар Стојаноски, десните бекови Стефан Трпчевски и Дејан Гошевски, како и левиот бек Јане Јанчев.

Тиквеш ги продолжи договорите со крилата Лазов, Темелкоски, Кондев, Коцев, пикерите Окардов и Стефановиќ, како и бековите Симиќ и Милков.

Босански лев бек на пат кон Кавадарци