Супер машка лига: Ден за езерското дерби, но во поинаков сјај

После вчерашните две средби одиграни во Скопје за денеска е закажан уште еден натпревар кој ќе се одигра во салата во „Автокоманда“. И тука е јасно дека фаворит ќе биде екипата на Металург така што Еурофарм Пелистер 2 ќе има тешка задача.

Затоа, пак, денеска ќе има интересна средба во Охрид каде што ќе има нова епизода од езерското дерби. На терен ќе се најдат Охрид и Струга и дефинитивно ќе има што да се види на овој натпревар во кој со поголеми шанси за победа влагаат ракометарите од Охрид.

Колото ќе биде комплетирано во текот на утрешниот ден кога Работнички и Радовиш ќе ги одмерат силите, а тоа ќе биде дуел на кој ќе се оди максимално бидејќи бодовите ќе се пренесат во новата група која ќе биде формирана после завршувањето на оваа фаза односно во плеј-аут лигата.

СУПЕР МАШКА ЛИГА

ДВОЈКИ И РЕЗУЛТАТИ ОД 16. КОЛО

ПРОЛЕТ 62 – ВАРДАР ЈУНИОР            37:21

Џонов 10, Поповски 7, Ф. Василевски 5 – Јакимовски 6, Трпчевски 5, Карапалевски 4

МЕТАЛУРГ 2 – БУТЕЛ СКОПЈЕ          17:28

Стојановиќ 5, Кофиловски 4, Мелоски 3 – Димов 7, Ѓеорѓиевски 7, Божиновски 4

САБОТА, 7 МАРТ

18:00ч

МЕТАЛУРГ – ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2

Сала: „Автокоманда“ во Скопје. Судии: Глигор и Спаско Ќаеви од Скопје. Делегат: Марјан Огњановски од Скопје.

19:00ч

ОХРИД – СТРУГА

Сала: СЦ „Билјанини извори“ во Охрид. Судии: Димитар Митревски и Благојче Тодоровски од Битола. Делегат: Васко Дјакоски од Кичево.

НЕДЕЛА, 8 МАРТ

16:30ч

РАБОТНИЧКИ – РАДОВИШ

Сала: СРЦ „Кале“ во Скопје.Судии: Дејан и Димитар Георгиевски од Скопје. Делегат: Русе Наумовски од Скопје.

ТАБЕЛА: 1. Металург 41 бод (515:374); 2. Охрид 37 (424:335); 3. Бутел Скопје 37 (429:377); 4. Пролет 35 (510:412); 5. Радовиш 22 (432:441); 6. Вардар јуниор 21 (430:477); 7. Пелистер 17 (391:396); 8. Металург II 7 (437:525); 9. Струга 4 (347:457); 10. Работнички 4 (416:537).`