СТРУГА 2022: АЕК Атина преку дебитантот до петто место на Струшки турнир

Вицепрвакот на јужниот сосед на Македонија, АЕК Атина, го освои петтото место на јубилејното 50.издание на Струшкиот турнир, откако славеше против новиот македонски суперлигаш и дебитант на турнирот Алкалоид со 29-26.

АЕК отвори со 4-1, дебитантот се врати во игра и имаше негатива од минус еден, но попушти реализација и грешките набрзина беа казнети од поискусниот ривал. Плус четири имаше АЕК, 10-6, а на пауза се замина со 16-13 за гостинот од јужниот сосед.

По десетина минути игра во вториот дел, македонскиот тим успеа да се врати во игра и да израмни на 18-18. Сепак Арсиќ на голот на АЕК беше одличен, запре пенал, одбрани уште еден удар и неговиот тим се врати на плус три, 21-18.

Потоа Серафимов постигна убав погодок за 21-20 и македонскиот тим повторно беше во игра за позитивен резултат. Погодуваа двете екипи наизменично, но АЕК ја задржуваше предноста од еден до два гола.

Струга 2022: АЕК – Алкалоид 5 место

На десет минути до крајот АЕК Атина се врати на безбедна залиха од пет погодоци, 26-21. Од стручниот штаб на гостинот константно реагираа на одлуките на судискиот пар Андонов-Јовановски, ако немаше потреба за тоа, па добија казна во финишот.

Серафимов стрелаше за 26-22, Стојков имаше шанса да намали уште повеќе, но не реализираше. АЕК погоди на спротивната страна за 27-22 и умешно ја одржа убедливата предност до крајот.

Седмото место го освои екипата на Струга, откако славеше со 26-24 над Бутел Скопје. Во мечот за третото место од 19:30 часот ќе играат Татран Прешов и Вардар, додека во финалето ќе се сретнат Еурофарм Пелистер и Целје од 21:30 часот.