СТРУГА 2020: Европскиот првак ги предводи трите тима од Лига Европа и уште четири суперлигаши

Со натпреварите кои од денеска стартуваат на отвореното игралиште „Горан Попоски Бабец“ во Струга почнува трката за 48. пехар.

Актуелниот Европски првак, Вардар е предводникот на тимовите на овој турнир. Вардарци се во група со Охрид, Бутел Скопје и Еурофарм Пелистер 2. Од овие три екипи, Бутел Скопје е тим кој игра во Лигата на Европа и стартува од првото квалификациско коло.

Во Групата Б се уште две екипи кои ќе играат во Лигата на Европа. Еурофарм Пелистер има место директно во групната фаза, а Металур игра во квалификациите. Тука се и Струга и Прилеп за комплетирање на групата.

Ова значи дека еден тим од групната фаза во Лигата на шампионите, еден од групната фаза од новото натпреварување и уште два од квалификациите за Лигата на Европа. Секако ова му дава на квалитет на Струшкиот турнир така што и годинава ќе биде интересно.

СТРУШКИ ТУРНИР, 48. ИЗДАНИЕ

ГРУПА А

ВАРДАР

ОХРИД

БУТЕЛ СКОПЈЕ

ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2

РАСПОРЕД НА НАТПРЕВАРИТЕ

СРЕДА, 12 АВГУСТ

19:15ч

БУТЕЛ СКОПЈЕ – ОХРИД

ЧЕТВРТОК, 13 АВГУСТ

17:15ч

БУТЕЛ СКОПЈЕ – ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2

21:15ч

ВАРДАР – ОХРИД

ПЕТОК, 14 АВГУСТ

21:15ч

ВАРДАР – ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2

САБОТА, 15 АВГУСТ

17:15ч

ОХРИД – ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2

21:15ч

ВАРДАР – БУТЕЛ СКОПЈЕ

ГРУПА Б

ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР

МЕТАЛУРГ

ПРИЛЕП

СТРУГА

РАСПОРЕД НА НАТПРЕВАРИТЕ

СРЕДА, 12 АВГУСТ

17:15ч

СТРУГА – ПРИЛЕП

21:15ч

ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР – МЕТАЛУРГ

ЧЕТВРТОК, 13 АВГУСТ

19:15ч

МЕТАЛУРГ – ПРИЛЕП

ПЕТОК, 14 АВГУСТ

17:15ч

СТРУГА – МЕТАЛУРГ

19:15ч

ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР – ПРИЛЕП

САБОТА, 15 АВГУСТ

19:15ч

СТРУГА – ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР