Стоилов: Ќе покажеме дека Вардар припаѓа меѓу најдобрите европски клубови!

Ракометарите на европскиот првак Вардар вечерва го играат првиот натпревар од новата сезона во Лигата на шампионите против Мешков Брест.

Вардарци комплетни со капитенот Стоилов отпатуваа за Брест и ќе дадат се од себе да се вратат со позитивен резултат од незгодното гостување.

Стоилов вели дека главната мотивација ќе биде да покажат дека Вардар припаѓа во најдобрите европски тимови.

„Клубот е во транизиција, има нов сопственик, нови играчи и нов тренер. Групата е многу тешка и многу луѓе велат дека Вардар ќе има тешка сезона. Тоа ќе ни биде главна мотивација – да покажеме уште еднаш дека Вардар припаѓа меѓу најдобрите тимови во Лигата на шампионите. Ќе биде тешко, ама ќе дадеме се од себе да ги направиме среќни нашите навивачи и нашата управа“, изјави Стоилов.

Натпреварот меѓу Мешков Брест и Вардар се игра вечерва од 18:45 часот во салата „Викторија“.