Симовски скрати список пред Романија – одбра 20 ракометарки (ФОТО)

Селекторот на женската репрезентација на Македонија, Симе Симовски, објави скратен список на ракометарки пред бараж двомечот со Романија за пласман на СП во Шпанија.

Симовски ќе смета на 20 ракометарки, а во однос на претходниот скратен список кога се играше квалификацискиот турнир има неколку промени.

Ги нема голманката Драгана Петковска, десното крило Теодора Дукоска, левите крила Марија Тасевска и Мила Трајковиќ, а нови ракометарки се голманката Марија Јовановска, десното крило Тамара Ивановска, како и бекот Моника Јанеска од турскиот Коњалти.

Повредените Јована Саздовска и Марија Штериова ќе ја пропуштат и оваа акција на сениорките.

Првиот натпревар сениорките ќе го одиграат во Букурешт на 17 април во 17:00 часот, а реванш натпреварот е закажан на 21 април во 17:00 часот во СЦ „Јане Сандански“.