Симиќ не мрда од Мелсунген, го продолжи договорот до 2026

Репрезентативецот на Црна Гора, Небојша Симиќ, кој од 2017 година настапува за Мелсунген, во амбициозниот бундеслигаш ќе остане до 2026 година.

Екипата на Мелсунген, која е предводена од екс тренерот на ЖРК и РК Вардар, Роберто Гарсија Парондо, преку клупската страна ја објави новата соработка со искусниот голман.

Црногорецот за неговиот актуелен клуб имаше пофални зборови и изјави дека му годи престојот во Мелсунген.

„Се чувствувам многу удобно овде. Затоа, логично е Мелсунген да ми е приоритет кога е во прашање мојата ракометна иднина. Не морав долго да размислувам, овде сѐ е одлично за мене и за моето семејство. Луѓето се добри со нас, ни се допаѓа Мелсунген како место за живеење, односно можеме многу добро да живееме овде”, изјави Симиќ.

29-годишниот голман од Црна Гора во својата кариера настапуваше и за екипите на Кристијанштад, Малме, Лунд, Ловќен, Морнар Бар и Седмерац.