Радовиќ најефикасен во поразот на Црна Гора од Тунис, Австрија подобра од Чешка

Продолжуваат пријателските натпревари ширум светот во неделата за репрезентативни настапи. Тунис после минималната победа против Зеленортските острови оствари уште една победа и ја совлада Црна Гора со 30:28.

Тунис беше во предност во текот на целиот натпревар и заслужено стигна до победа. После првото полувреме репрезентацијата од Африка имаше водство од 15:12. Во продолжението Црна Гора немаше сили за пресврт и доживеа пораз.

Ракометарот на Еурофарм Пелистер, Мирко Радовиќ беше најефикасен во составот на Црна Гора со четири погодоци, додека Вујовиќ, Ласица и Божовиќ постигнаа по три гола.

Австрија ја совлада Чешка во интересен дуел со доста пресврти на резултатот. Австријците славеа со 35:30, а на полувреме беше 18:18. Унгарците беа подобри од Босна и Херцеговина со 26:24.