Радовиш се прошета низ Струмица

Тимот на Радовиш ја оствари третата победа по ред во суперлигашкиот плеј-аут. По Јуниор КВ и КЛ7, избраниците на Андон Бошковски триумфираа убедливо на гостувањето во Струмица кај Астраион со 24-39.

По почетните 3-4 по десетина минути игра, радовишани со серија од шест голови се одлепија на високи плус седум, 3-10 и веќе беше јасно во каков правец ќе се движи натпреварот. Дo крајот полувремето гостите уште повеќе ја зголемија разликата и беше 10-22.

Второто полувреме беше искористено шанса да добијат повеќето ракометари од клупата, а околу конечниот резултати немаше никакви дилеми. Радовиш само рутински ја одржа стекнатата предност во првиот дел за конечни 24-39.

Во следното коло струмичани ќе гостуваат кај составот на Младост Богданци, додека Радовиш ќе биде на сериозен испит и на домашен терен ќе го пречека тимот на Работнички.

24 - 39
Конечен резултат

Место

Спортска сала „Парк“

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
АСТРАИОН1024Пораз
РАДОВИШ2239Победа

АСТРАИОН

РАДОВИШ

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Славјан Пауновголман00
3Зоран Стојановскилево крило03
6Ристе Чаповцентрален бек02
9Спасе Ѓоргиевдесно крило01
7Александар Долдуровлево крило00
10Здравко Постоловцентрален бек05
12Али Кобеисипивот13
14Јован Ѓоргиевлев бек01
16Александар Ристовголман03
18Ангелче Органџиевлев бек07
19Александар Марковлев бек11
66Ивица Илиевцентрален бек04
71Филип Трајановдесно крило01
77Милош Лојаничиќдесен бек05
88Петар Ачимовиќлев бек03
 Вкупно 239

Officials

Судии:Делегат:
БОЖИНОВСКИ ДАНИЕЛО
НАЧЕВСКИ ВИКТОР
ЧАВДАРОВ ВАСИЛ
ПозЕкипаНПРЛБ
1ТИКВЕШ 2014970221
2ПРИЛЕП960318
3РАДОВИШ950415
4Г.А.-КЛ7950415
5ЈУНИОР К.В.941413
6МЛАДОСТ 1977941413
7РАБОТНИЧКИ940512
8АСТРАИОН90090