Прилеп со мирна и лесна игра до победа и важни бодови во Струмица

Составот на Прилеп дојде до три очекувани бодови на гостувањето кај Астраион во 5. коло од плеј-аутот во Супер машката лига после победата од 29:25.

Гостите влегоа на овој дуел како фаворити, а тоа и го оправдаа на теренот така што во ниту еден момент не беше никаков проблем околу победникот, а неизвесна беше само разликата со која ќе се дојде до бодовите.

Од почетокот на средбата Прилеп беше во предност и водството го држеше постојано под контрола. За 30 минути игра направи 17:13 и овие плус четири беа доволно добра причина за мирна игра и во продолжението.

Контролата на резултатот беше одржана и во продолжението, па не беше дозволено домашните да се вратат во игра туку искусно беше обезбедена победа од 29:25 за нови три важни бодови во битката за опстанок во Супер машката лига.

Прилепчани сега имаат девет бода, а исто толку имаат и екипите на Работнички и Младост така што продолжува да станува максимално возбудливо.

25 - 29
Конечен резултат

Место

Спортска сала „Парк“

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
АСТРАИОН1325Пораз
ПРИЛЕП1729Победа

ПРИЛЕП

# Играч Позиција Исклучување Голови
2Александар Тренчевскипивот06
3Бојан Вренцоскилево крило02
7Хазеин Рустамовлево крило24
10Сашко Манческипивот02
11Владимир Трајкоскилев бек12
12Иван Ангелескиголман00
14Даниел Андоновскилев бек04
17Хари Павловдесен бек21
19Антонио Бурчевскипивот10
21Стефан Лозаноски-00
22Мартин Карафилоскипивот00
23Реваз Чантуријадесно крило06
28Синиша Павловдесен бек00
33Стефан Христоскиголман00
34Мириан Гавашелишвилилев бек02
77Зураб Цинцадзеголман00
 Вкупно 629

Officials

Судии:Делегат:
АНДОНОВ ВИКТОР
ЈОВАНОВСКИ СТОЈАНЧО
ЧАВДАРОВ ВАСИЛ

СУПЕР МАШКА ЛИГА – ПЛЕЈ-АУТ

ТАБЕЛА

ПозЕкипаНПРЛБ
1ТИКВЕШ 2014970221
2ПРИЛЕП960318
3РАДОВИШ950415
4Г.А.-КЛ7950415
5ЈУНИОР К.В.941413
6МЛАДОСТ 1977941413
7РАБОТНИЧКИ940512
8АСТРАИОН90090