Прволигашите се враќаат на терен

Екипите кои се натпреваруваат во Првата машка лига го прекинаа бојкотот и од денеска се враќаат на терен и ги продолжуваат битките за пласман во плеј-оф групата.

За денеска се предвидени само две средби и тие ќе се одиграат во Неготино и во Скопје. Се очекуваат интересни средби, но главните дуели остануваат за утре кога ќе има и дерби средби.

Сите натпревари можете да ги видите во продолжение.

ПРВА МАШКА ЛИГА, ГРУПА 1

ДВОЈКИ ЗА 7. КОЛО

САБОТА, 9 НОЕМВРИ

16:00ч

ВАРДАР НЕГОТИНО – ПРИЛЕП

Сала: „Кирил и Методиј“ во Неготино. Судии: Методија и Михајло Илиевски од Битола. Делегат: Славчо Каланоски од Струга.

ЈУНИОР КИСЕЛА ВОДА – АЛУШОВСКИ

Сала: „Круме Кепески“ во Скопје. Судии: Благоја Кимовски и Блаже Михајлов од Скопје. Делегат: Мамер Реџепи од Скопје.

НЕДЕЛА, 10 НОЕМВРИ

18:30ч

МРК КУМАНОВО – МАКЕДОНИЈА ЃОРЧЕ ПЕТРОВ

Спортска сала во Куманово. Судии: Ѓорѓи Василевски од Скопје и Иван Јовановски од Штип. Делегат: Цане Куртовиќ од Скопје.

19:00ч

АСТРАИОН – ТЕКСТИЛЕЦ

Сала: „Парк“ во Скопје. Судии: Спаско Ќаев од Скопје и Даниел Ристовски од Велес. Делегат: Петре Климкаров од Велес.

РИНИА М е слободна

ТАБЕЛА: 1. Астраион 13 (144:106); 2. Прилеп 12 (183:124); 3. Македонија Ѓорче Петров 12 (171:159); 4. Куманово 11 (170:140); 5. Јуниор Кисела Вода 9 (126:118); 6. Вардар Неготино 9 (154:163); 7. Текстилец 2 (145:178); 8. Риниа М 1 (146:223); 9. Алушовски 0 (141:169).

ПРВА МАШКА ЛИГА, ГРУПА 2

ДВОЈКИ ЗА 5. КОЛО

НЕДЕЛА, 10 НОЕМВРИ

14:30ч

АЕРОДРОМ – МЛАДОСТ БОГДАНЦИ

Сала: „Автокоманда“ во Скопје. Судии: Рубинчо Седоски и Горан Ангелески од Прилеп. Делегат: Душко Камишевски од Скопје.

15:30ч

ПАРТИЗАН – ЈЕХОНА

Сала: „26 Април“ во Гевгелија. Судии: Александар Марковски и Иван Илиевски од Битола. Делегат: Васил Чавдаров од Богданци.

17:30ч

КЛ 7 – ГРК ТИКВЕШ

Сала: „Круме Кепески“ во Скопје. Судии: Виктор Начевски од Скопје и Даниело Божиновски од Битола. Делегат: Марјан Огњановски од Скопје.

18:00ч

БОРЕЦ – ПРЕСПА

Сала: „Гемиџии“ во Велес. Судии: Александар Груевски и Ѓорѓи Чалдаров од Битола. Делегат: Илија Цветкоски од Прилеп.

ТАБЕЛА: 1. ГРК Тиквеш 12 бода (144:78); 2. КЛ7 – 12 (126:85); 3. Младост Богданци 9 (102:86); 4. Аеродром 6 (113:108); 5. Преспа 6 (102:99); 6. Јехона 3 (100:122); 7. Пртизан 0 (84:112); 8. Борец 0 (69:150).