Пораз и за разделба: Македонија одигра добри 40 минути, но Белорусија се радуваше

Репрезентацијата на Македонија го заврши настапот на Мундијалот во Египет, а после добри 40 минути игра на крајот претрпе нов пораз против Белорусија со 26:30.

Ова беше последниот дуел на кој беше дефинитивно покажана најдобрата игра бидејќи се играше подобро и од оној натпревар против Чиле кога беше забележана единствената победа на првенството.

Од почетокот на средбата се виде дека ова ќе биде далеку подобар натпревар бидејќи постојано се играше на едно задоволително ниво. После 3:2 за Белорусија, Македонија имаше серија од три гола за 5:3 и тука работите тргнаа на подобро. Постојано предноста беше на страна на Македонија и се диктираше игра и темпото на овој натпревар.

Сè одеше добро во нападот, а одбраната беше на солидно ниво. Таквата игра овозможуваше Македонија да биде во постојана предност, но противникот доаѓаше до израмнување.

Ваквиот развој на настаните придонесе на одмор да биде без предност за никого, 14:14.

Вториот дел почна со два гола на Белорусија и со негатива поради која мораше да се крене нивото на игра. Македонија се врати на нерешени 17:17, а потоа откако Белорусите одново поведоа и со три гола дојде до ново израмнување на 20:20.

Ова се случи после 40 минути игра, а шест минути подоцна Белорусија веќе водеше со 24:20. Тука Македонија како да го загуби здивот и тешко се реализираше. Тоа и помогна на Белорусија да има постојана контрола односно да биде во водство кое гарантира победа.

На крајот поразот беше 26:30 што беше резултат на лошо одиграните 20 минути во второто полувреме откако противникот набрзина успеа да направи плус четири иоваа позитива да ја дочека до крајот од средбата.

Македонија со ова го освои последното место во Групата 4, а со оглед на тоа што само Уругвај има послаба гол разлика најверојатно ќе биде освоено 23. место на крајот од овој шампионат.

24 јануари 2021
30 - 26
Крај

Детали

Датум Време Лига Сезона Match Day Крај
24 јануари 2021 16:53 СВЕТСКО ПРВЕНСТВО 2020/2021 24.01.2021 60'

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
БЕЛОРУСИЈА1430Победа
МАКЕДОНИЈА1426Пораз

БЕЛОРУСИЈА

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Иван Мацкевичголман00
3Владислав Кулешлев бек07
7Арцјом Кулакцентрален бек03
9Алех Астрашапкиндесен бек05
17Владислав Кривенкалево крило00
23Андреј Јуриноклево крило02
33Иван Марозголман01
42Алексеј Ушалпивот00
43Арцјом Селвасјукпивот00
47Александар Падшивалавцентрален бек01
50Арцем Каралекпивот13
55Никита Вајлуповдесно крило04
62Кирил Самоилалев бек00
74Вјачеслав Боканпивот22
95Вадим Гајдученкоцентрален бек02
98Никалај Алохиндесен бек00
 Вкупно 330

МАКЕДОНИЈА

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Никола Митревскиголман00
5Стојанче Стоиловпивот02
6Димитар Димитриоскилево крило01
7Кирил Лазаровдесен бек07
8Цветан Кузманоскилево крило02
11Филип Талескилев бек01
12Мартин Томовскиголман00
17Никола Маркоскипивот01
18Филип Кузмановскилев бек14
19Ненад Костескидесно крило02
20Никола Даниловскиголман00
28Мартин Поповскидесно крило02
31Михајло Младеновиќлев бек00
33Жарко Пешевскипивот04
77Мартин Серафимовдесен бек00
97Марко Мишевскилев бек00
 Вкупно 126

Officials

Судии:
Алиреза Мушавиан -Иран
Мајид Колахдужан -Иран
ПозЕкипаНПРЛБ.
1ДАНСКА54109
2ЕГИПЕТ54018
3ХРВАТСКА53117
4БАХРЕИН52034
5САД51042
6БЕЛГИЈА50050