Познат возниот ред за втората фаза на Мундијалот

Од денеска почнува вториот круг на Светското првенство во Египет, а вкупно 24 репрезентации продолжуваат со трката за место во четвртфиналето.

Поделени во четири групи денеска репрезентациите влегуваат во трка по што е можно подобар пласман, па ќе биде возбудливо.

Македонија е во Групата 4 и ќе има дуели со Словенија, Русија и Белорусија, а во недела ќе биде познато кои две селекции ќе одат во елиминациите.

Групите 3 и 4 се играат денеска, в петок и в недела, додека натпреварите од Групите 1 и 2 ќе бидат одиграни в четврток, в сабота и в понеделник.

СВЕТСКО ПРВЕНСТВО, ВТОРА ФАЗА

ГРУПА 1

1.КОЛО (ЧЕТВРТОК, 21 ЈАНУАРИ)

15:30ч

УРУГВАЈ – ПОЛСКА

18:00ч

УНГАРИЈА – БРАЗИЛ

20:30ч

ШПАНИЈА – ГЕРМАНИЈА

2.КОЛО (САБОТА, 23 ЈАНУАРИ)

15:30ч

УРУГВАЈ – ШПАНИЈА

18:00ч

ПОЛСКА – УНГАРИЈА

20:30ч

ГЕРМАНИЈА – БРАЗИЛ

3.КОЛО (ПОНЕДЕЛНИК, 25 ЈАНУАРИ)

15:30ч

БРАЗИЛ – УРУГВАЈ

18:00ч

ШПАНИЈА – УНГАРИЈА

20:30ч

ПОЛСКА – ГЕРМАНИЈА

ТАБЕЛА

ПозЕкипаНПРЛБ.
1ШПАНИЈА54018
2СЛОВЕНИЈА53026
3ПОЛСКА52034
4ЦРНА ГОРА51042
5ИРАН50050

ГРУПА 2

1.КОЛО (ЧЕТВРТОК, 21 ЈАНУАРИ)

15:30ч

ЈАПОНИЈА – АРГЕНТИНА

18:00ч

ХРВАТСКА – БАХРЕИН

20:30ч

ДАНСКА – КАТАР

2.КОЛО (САБОТА, 23 ЈАНУАРИ)

15:30ч

БАХРЕИН – КАТАР

18:00ч

АРГЕНТИНА – ХРВАТСКА

20:30ч

ЈАПОНИЈА – ДАНСКА

3.КОЛО (ПОНЕДЕЛНИК, 25 ЈАНУАРИ)

15:30ч

БАХРЕИН – ЈАПОНИЈА

18:00ч

АРГЕНТИНА – КАТАР

20:30ч

ДАНСКА – ХРВАТСКА

ТАБЕЛА

ПозЕкипаНПРЛБ.
1ШВЕДСКА550010
2ИСЛАНД53026
3ПОРТУГАЛИЈА51133
4БРАЗИЛ51133
5ЗЕЛЕН 'РТ51042

ГРУПА 3

1.КОЛО (СРЕДА, 20 ЈАНУАРИ)

15:30ч

ШВАЈЦАРИЈА – ИСЛАНД

18:00ч

ФРАНЦИЈА – АЛЖИР

20:30ч

ПОРТУГАЛИЈА – НОРВЕШКА

2.КОЛО (ПЕТОК, 22 ЈАНУАРИ)

15:30ч

ШВАЈЦАРИЈА – ПОРТУГАЛИЈА

18:00ч

ИСЛАНД – ФРАНЦИЈА

20:30ч

НОРВЕШКА – АЛЖИР

3.КОЛО (НЕДЕЛА, 24 ЈАНУАРИ)

15:30ч

АЛЖИР – ШВАЈЦАРИЈА

18:00ч

ИСЛАНД – НОРВЕШКА

20:30ч

ПОРТУГАЛИЈА – ФРАНЦИЈА

ТАБЕЛА

ПозЕкипаНПРЛБ.
1НОРВЕШКА550010
2СРБИЈА53026
3ХОЛАНДИЈА52034
4АРГЕНТИНА51042
5КАТАР50050

ГРУПА 4

1.КОЛО (СРЕДА, 20 ЈАНУАРИ)

15:30ч

МАКЕДОНИЈА – СЛОВЕНИЈА

18:00ч

РУСИЈА – ЕГИПЕТ

20:30ч

ШВЕДСКА – БЕЛОРУСИЈА

2.КОЛО (ПЕТОК, 22 ЈАНУАРИ)

15:30ч

МАКЕДОНИЈА – РУСИЈА

18:00ч

ЕГИПЕТ – БЕЛОРУСИЈА

20:30ч

СЛОВЕНИЈА – ШВЕДСКА

3.КОЛО (НЕДЕЛА, 24 ЈАНУАРИ)

15:30ч

БЕЛОРУСИЈА – МАКЕДОНИЈА

18:00ч

СЛОВЕНИЈА – ЕГИПЕТ

20:30ч

РУСИЈА – ШВЕДСКА

ТАБЕЛА

ПозЕкипаНПРЛБ.
1ДАНСКА54109
2ЕГИПЕТ54018
3ХРВАТСКА53117
4БАХРЕИН52034
5САД51042
6БЕЛГИЈА50050