Поглед низ историјата: Вардар знае како Веспрем, лани славеше нагости

Ракометарите на Вардар денеска од 17:30 часот гостуваат во Веспрем Арена во Унгарија каде што ќе биде одигран двобојот од 5. коло од Лигата на шампионите. Досегашната историја на меѓусебните пресметки носи интересни резултати.

Против шампионот на Унгарија, Вардар досега има одиграно 17 натпревари и на нив има пет победи. Последниот триумф беше пред неколку месеци во финалето од Лигата на шампионите кога Вардар победи со 27:24.

Покрај тоа вардарци четирипати ремизираа, додека Веспрем има осум триумфи, но повеќето се на двобоите одиграни на почетокот. Инаку ривалството трае речиси 18 години.

Во последните години Вардар успеа да го надмине притисокот и конечно да го совлада Веспрем, а во Лигата на шампионите тоа првпат го направи во септември на стартот од минатата сезона.

СИТЕ ДОСЕГАШНИ ДУЕЛИ МЕЃУ ВАРДАР И ВЕСПРЕМ

10 НОЕМВРИ 2001 (ЛИГА НА ШАМПИОНИ)

ВАРДАР – ФОТЕКС ВЕСПРЕМ    24:27

Манасков 10, Алушовски 3, Димовски 3 – Џомба 8, Паштор 7, Иванчик 4

8 ДЕКЕМВРИ 2001 (ЛИГА НА ШАМПИОНИ)

ФОТЕКС ВЕСПРЕМ – ВАРДАР    27:22

Џомба 6, Паштор 5, Перез 5 – Манасков 6, Алушовски 4, Атанасовски 2

13 СЕПТЕМВРИ 2014 (СЕХА)

ВЕСПРЕМ – ВАРДАР       31:23

Илиќ 12, Сулиќ 4, Руесга 3 – Дибиров 5, Брумен 4, Тоскиќ 4

15 НОЕМВРИ 2014 (ЛИГА НА ШАМПИОНИ)

ВАРДАР – ВЕСПРЕМ      23:24

Карачиќ 8, Дибиров 4, Брумен 3 – Илиќ 6, Цајц 5, Родригез 4

22 НОЕМВРИ 2014 (ЛИГА НА ШАМПИОНИ)

ВЕСПРЕМ – ВАРДАР      32:24

Илиќ 8, Цајц 7, Родригез 3 – Дибиров 4, Душебаев 4, Прибак 4

7 МАРТ 2015 (СЕХА)

ВАРДАР – ВЕСПРЕМ      28:21

Дибиров 8, Душебаев 5, Карачиќ 4 – Маргуч 4, Илиќ 3, Наѓ 3

10 НОЕМВРИ 2015 (СЕХА)

ВЕСПРЕМ – ВАРДАР      24:24

Наѓ 8, Сулиќ 4, Лекаи 4 – Дибиров 7, Душебаев 4, Македа 3

8 МАРТ 2016 (СЕХА)

ВАРДАР – ВЕСПРЕМ      30:30

Циндриќ 6, Дибиров 6, Шишкарев 4 – Илиќ 10, Палмарсон 4, Наѓ 4

3 АПРИЛ 2016 (СЕХА, Ф4 ФИНАЛЕ)

ВЕСПРЕМ – ВАРДАР      28:26

Илиќ 7, Наѓ 4, Слишковиќ 4 – Циндриќ 5, Душебаев 4, Дибиров 4

23 АПРИЛ 2016 (ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 1/4-ФИНАЛЕ)

ВАРДАР – ВЕСПРЕМ      26:29

Дибиров 6, Карачиќ 6, Душебаев 4 – Илиќ 9, Палмарсон 7, Угалде 5

30 АПРИЛ 2016 (ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 1/4-ФИНАЛЕ)

ВЕСПРЕМ – ВАРДАР      30:30

Илиќ 9, Наѓ 7, Лекаи 4 – Циндриќ 5, Душебаев 4, Шишкарев 4

10 СЕПТЕМВРИ 2016 (СЕХА)

ВАРДАР – ВЕСПРЕМ      29:22

Карачиќ 8, Дибиров 5, Циндриќ 4 – Илиќ 8, Нилсон 3, Маргуч 3

6 ДЕКЕМВРИ 2016 (СЕХА)

ВЕСПРЕМ – ВАРДАР      28:28

Илиќ 6, Иванчик 5, Лекаи 4 – Циндриќ 6, Дибиров 5, Борозан 5

9 АПРИЛ 2017 (СЕХА, Ф4 ФИНАЛЕ)

ВАРДАР – ВЕСПРЕМ      26:21

Канељас 5, Дибиров 5, Марсениќ 4 – Илиќ 5, Лекаи 4, Угалде 3

29 СЕПТЕМВРИ 2018 (ЛИГА НА ШАМПИОНИ)

ВЕСПРЕМ – ВАРДАР      25:27

Гајиќ 5, Мацковшек 4, Наѓ 4 – Борозан 5, Чупиќ 5, Дибиров 5

16 ФЕВРУАРИ 2019 (ЛИГА НА ШАМПИОНИ)

ВАРДАР – ВЕСПРЕМ 27:29

Дисингер 5, Кристопанс 4, Скубе 4 – Лекаи 7, Наѓ 6, Ненадиќ 4

2 ЈУНИ 2019 (ЛИГА НА ШАМПИОНИ, ФИНАЛЕ)

ВАРДАР – ВЕСПРЕМ 27:24

Мораеш 6, Чупиќ 5, Кристопанс 4 – Мае 6, Ненадиќ 4, Тонесен 4