Победничко деби за Марковски, сефте за Металург во плеј-офот

Ракометарите на Металург ја забележаа првата победа во суперлигашкиот плеј-оф. По поразот од Пролет и ремито со Струга, тимот од Автокоманда славеше над Еурофарм Пелистер 2 со убедливи 36-23.

Уште од стартот домашните поведоа со 5-1 и со тоа беше најавено победничкото деби на Иван Марковски на клупата на Металург. Беше и 6-2, пред да се случи прекинот на десет минути и повредата на Марко Тарабокија, кој беше изнесен на носилки од теренот.

Битолчани во продолжение успеаја да намалат во два наврати на три разлика, но домашните беа решени да слават убедливо. На паузата беше 17-11 за Металург, а во вториот дел крилата на домашниот тим, Поповиќ и Хорват ги казнуваа сите грешки на гостите.

Немаше неизвесност до самиот крај, а предноста на металурзи растеше до конечните плус 13 разлика, 36-23.

36 - 23
Конечен резултат

Место

Спортска сала „Автокоманда“

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
МЕТАЛУРГ1736Победа
ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 21123Пораз

МЕТАЛУРГ

# Играч Позиција Исклучување Голови
4Александар Петковскидесен бек00
6Милан Поповиќлево крило08
7Дарио Кофилоскилево крило00
10Даниел Дупјачанецголман00
11Мице Шилеговдесно крило02
13Златко Хорватдесно крило09
15Василије Калуѓеровиќлев бек08
17Мартин Серафимовдесен бек02
19Милан Лазаревскипивот03
20Даниел Ѓорѓескиголман00
26Марко Тарабокијацентрален бек01
27Теодор Тодескилев бек10
28Андреј Митиќпивот10
42Момир Рниќлев бек12
44Стефан Додиќцентрален бек21
64Велко Маркоскилев бек00
 Вкупно 536

ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2

# Играч Позиција Исклучување Голови
4Јован Талевскицентрален бек00
5Игор Петковски-00
8Павле Атанасијевиќ-05
9Васко Димитровскипивот00
10Христијан Митревскидесен бек02
11Симон Мирчевски-01
12Филип Ивановскиголман00
13Павле Петровиќдесен бек15
23Стефан Талевскицентрален бек04
24Никола Стоилевскидесно крило01
33Петар Атанасијевиќлев бек12
44Ненад Белистојановски-00
51Димитар Бардакоскиголман00
88Димитриј Блажевскидесен бек02
99Филип Арсеновскипивот11
 Вкупно 323

Officials

Судии:Делегат:
КОЛЕВСКИ ЃОКО
КРКАЧЕВ САШО
КУРТОВИЌ ЦАНО
ПозЕкипаНПРЛБ
1ВАРДАР 196114130139
2ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР14130139
3ПРОЛЕТ1471622
4МЕТАЛУРГ1462620
5БУТЕЛ1453618
6ОХРИД1443715
7ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 21412115
8СТРУГА1403113