Охрид со силен отпор, скапо ги „продаде“ трите бода против Еурофарм Пелистер

Ракометарите на Еурофарм Пелистер дојдоа до победа од 24:20 на гостувањето во Охрид, но овој триумф беше остварен после 60 минути со голема борба и цврста игра во одбраната.

Од почетокот на средбата тимот на Охрид беше добар ривал. Гостите поведоа први и имаа и 3:1, но тука следуваше 3:0 за охриѓани и пресврт. Од овој момент кога го презедоа водството постојано беа во предност и имаа и плус два при 7:5. Тука гостите направија 3:0 и успеаја да стигнат до ново водство.

Нешто поконцентрираната игра во нападот овозможи на полувреме тимот на Еурофарм Пелистер да замине со предност од 11:9.

Во вториот дел гостите беа тие што постојано имаа предност. Имаа водство кое го контролираа и кое во ниту еден момент не дозволија да им биде достигнато. Само на почетокот на второто полувреме беше еден разлика, 14:15, а потоа откако резултатот беше 15:19 на десет минути до крајот од натпреварот веќе можеше да се одигра и поопуштено.

Сепак, разликата беше зачувана до крајот од натпреварот и немаше проблеми за да се издржи односно да се дојде до посакуваниот резултат на овој дуел. Еурофарм Пелистер дојде до планира бодови, но домашните скапо ја „продадоа кожата“ бидејќи беа доста силен и цврст ривал.

20 - 24
Конечен резултат

Место

СРЦ „Билјанини извори“

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
ОХРИД920Пораз
ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР1124Победа

ОХРИД

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Јагош Брауновиќголман00
4Крсте Андоновскилево крило01
5Мартин Ивановскицентрален бек01
6Филип Кривокапиќцентрален бек02
7Бобан Блажескидесно крило00
8Наум Костовдесно крило00
9Игор Чагаљпивот13
10Филип Николовдесен бек00
11Михаил Иваноскидесен бек00
13Борче Соколовцентрален бек10
14Михајло Младеновиќлев бек11
24Мартин Манасковлев бек05
35Николче Ристескилево крило01
55Кристијан Димитриескипивот00
94Денис Тотдесен бек06
97Никола Даниловскиголман00
 Вкупно 320

ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР

# Играч Позиција Исклучување Голови
2Матео Марашдесен бек03
3Гоце Ојлескилево крило02
4Никола Маркоскипивот02
6Бојан Маџовскилево крило00
7Дејан Кукуловскилев бек00
8Цветан Кузманоскилево крило00
9Стипе Мандалиниќлев бек01
10Томислав Кушанпивот14
13Мирко Радовиќдесен бек12
18Јосип Периќцентрален бек07
19Ненад Костескидесно крило01
21Градимир Чаневскиголман00
24Милорад Кукоскилев бек20
30Мартин Велковскидесен бек02
59Елмир Граџанпивот00
88Карим Хендавиголман00
14Марио Танкоскицентрален бек00
 Вкупно 424

Officials

Судии:Делегат:
НАЧЕВСКИ ЃОРЃИ
НИКОЛОВ СЛАВЕ
ЈАНЕВСКИ ЉУПЧО

СУПЕР МАШКА ЛИГА – ПЛЕЈ-ОФ

ТАБЕЛА

ПозЕкипаНПРЛБ
1ВАРДАР 1961990027
2ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР980124
3ПРОЛЕТ950415
4МЕТАЛУРГ932411
5БУТЕЛ932411
6ОХРИД92349
7СТРУГА90363
8ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 290272