Од Вардар во Асобал лигата: Сикошек Пелко оди во Ла Риоха!

Како што прв најави 24Ракомет уште пред три месеци, словенечкиот пикер од Вардар, Домен Сикошек Пелко, заминува на крајот од оваа сезона во шпанскиот тим Ла Риоха, а денеска и шпанските медиуми ја потврдија веста на 24Ракомет.

Тој дојде минатото лето од австрискиот Брик и потпиша договор на една плус една година, но втората нема да ја одработи во Скопје.

Покажа дел од своите квалитети додека на клупата беа Давид Писонеро и Едуард Кокшаров, а не добиваше премногу шанса од Стевче Алушовски.

Стратегот на Вардар за следната сезона сигурно ќе смета на капитенот Стојанче Стоилов, а деновиве треба да биде појасно дали ќе останат Глеб Калараш и Сергеј Горпишин.