Норвежани ќе му кројат судбина на Вардар во Полска

По ремито на домашен терен со Келце, ракометарите на европскиот првак Вардар ги чека тешко гостување кај истиот ривал во Полска.

ЕХФ го прогласи овој натпревар за меч на колото, а веќе ги објави и арбитрите што ќе делат правда во салата „Легионово“.

Станува збор за Норвежаните Ларс Јорум и Хавард Клевен, додека делегатот исто е од оваа скандинавска земја, Пер Мортен Содал.

Вториот македонски претставник во ЛШ, Еурофарм Работник во 8. коло игра дома со Савехоф, а тој дуел ќе го судат Белорусите Дмитри Набокау и Сиархеј Кулик, додека делегат е Владимир Јовиќ.