Нант и Лазаров продолжија со победите и остануваат зад ПСЖ

Екипата на Нант на Кире Лазаров одигра сигурен натпревар во 11. коло од првенството на Франција на кој славеше рутинска победа на домашен терен против екипата на Кретеј со 30:25.

Кретеј имаше добар почеток и го диктираше резултатот, а Нант дваесетина минути постојано беше во негатива. Балагер во 21. минута погоди за 10:9. Од тој момент до крај на првиот дел Нант беше во предност и на полувреме водеше со 13:11.

Во продолжението Лазаров и соиграчите без многу проблеми го водеа мечот кон триумф. Нант имаше највисоко водство и од седум гола, а во финишот Кретеј само го намали поразот.

Кире Лазаров беше стрелец на два гола на натпреварот, а најефикасни беа Овничек, Ривера и Милиќ. Со овој триумф Нант се задржа на втората позиција со 17 бода зад водечкиот ПСЖ кој има 20 бода. Во следното коло Лазаров ќе гостува кај Ним.