Моќен Вардар, убедлива победа – Еурофарм Пелистер немаше сили против шампионот

Во дербито на 3. коло од плеј-офот во Супер машката лига, Вардар успеа да го совлада составот на Еурофарм Пелистер со убедливи 35:27 и да им врати на битолчани за двата порази на почетокот на сезоната.

Вардар имаше контрола во текот на целата средба. После почетните 3:3 дојде до 3:0 и овие плус три дадоа шанса за контрола на средбата. Сепак, не одеше сè според планот бидејќи при 7:4 гостите намалија, но не искористија шанса за да израмнат. Оттаму брзо беше вратна разликата три гола, а потоа беа обезбедени највисоките плус шест, 13:7.

Ракометарите на Еурофарм Пелистер не се предадоа и успеаја да намалат. Имаа 4:0, но после 13:11 вардарци се изборија одново за плус четири, а до крајот на првото полувреме водството беше зголемено на пет гола и на одмор беше 17:12.

Второто полувреме донесе комплетна доминација на ракометарите на Вардар кои почнаа да го зголемуваат водството. Гостите не можеа да ја повторат играта од почетните минути на средбата и од делот на натпреварот кога го стопија големото водство. Место тоа Вардар брзо дојде до плус седум и поведе со 21:14.

Ова водство се чуваше без проблеми, а потоа како наближуваше средбата кон крајот стана јаснодека ова ќе биде и убедлива победа. Највисокото водство дојде на осум минути до крајот кога резултатот беше 32:22. Тогаш веќе стана јасно дека ова ќе биде триумф со кој Вардар влегува во огромна предност во меѓусебниот дуел така што црвено-црните сега се поблизу до титулата, но ќе мора да одиграат квалитетно до крајот на сезоната.

Во финишот од средбата гостинските ракометари го ублажија поразот, но и во таква ситуација разликата е преголема за ваков дерби дуел.

27 март 2021
35 - 27
Крај

Детали

Датум Време Лига Сезона Match Day Крај
27 март 2021 17:05 REГУЛАРЕН ДЕЛ | ПЛЕЈ ОФ СУПЕРЛИГА 2020/2021 27.03.2020 60'

Место

СЦ „Јане Сандански“

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
ВАРДАР 19611735Победа
ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР1227Пораз

ВАРДАР 1961

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Борко Ристовскиголман00
2Васко Шеваљевиќлев бек00
4Томислав Јагуриновскидесен бек00
5Стојанче Стоиловпивот13
9Гоце Георгиевскидесно крило04
11Мартин Карапалевскицентрален бек00
15Кристијан Дисингерлев бек07
18Ловро Јотиќцентрален бек01
21Глеб Каларашпивот03
24Анте Гаџацентрален бек07
27Иван Чупиќдесно крило06
28Филип Талескилев бек01
31Тимур Дибировлево крило04
44Јосип Векиќдесен бек00
97Марко Мишевскилев бек00
98Марко Кизиќголман00
 Вкупно 136

ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР

# Играч Позиција Исклучување Голови
2Матео Марашдесен бек00
3Гоце Ојлескилево крило10
4Никола Маркоскипивот01
6Бојан Маџовскилево крило01
7Дејан Кукуловскилев бек00
9Стипе Мандалиниќлев бек09
13Мирко Радовиќдесен бек02
14Марио Танкоскицентрален бек01
16Благојче Трајкоскиголман00
18Јосип Периќцентрален бек02
19Ненад Костескидесно крило01
21Градимир Чаневскиголман00
24Милорад Кукоскилев бек10
30Мартин Велковскидесен бек03
59Елмир Граџанпивот07
66Милан Ѓукиќдесно крило00
 Вкупно 227

Officials

Судии:Делегат:
НАЧЕВСКИ ЃОРЃИ
НИКОЛОВ СЛАВЕ
МЕТАЛАРИ КАМЕР

СУПЕР МАШКА ЛИГА – ПЛЕЈ-ОФ

ТАБЕЛА

ПозЕкипаНПРЛБ
1МЕТАЛУРГ22701515