Dominik MATHE (23) during the handball match Hungary vs Netherlands, Men’s EHF EURO 2022 Hungary, Slovakia, Budapest ,Hungary, 13.01.2021, Mandatory Credit © Uros Hocevar / kolektiff

Мате ја воскресна Унгарија во инфаркт- завршницата против Португалија

Репрезентацијата на Унгарија со голот на Доминик Мате во последната секунда ја прослави првата победа на Европското првенство откако беше подобра од Португалија во вториот натпревар од групната фаза на ЕП со 31:30.

Десеткуваната репрезентација на Португалија имаше одличен старт. Со три погодоци за три минути, водството на Португалците во воведниот дел беше 3:0. Унгарците конечно го скршија мразот по четири минути игра преку Доминик Мате и до крајот на првото полувреме беа подобар противник.

Лошиот старт веќе падна во заборав, па така погодоците на Унгарците започнаа да се редат. Унгарија по кризниот период направи серија од 3:0, израмни на 5:5 и имаше речиси целосна контрола до самиот крај на првото полувреме.

По водството на Унгарија од 14:13, Португалија направи серија од 2:0 и на полувреме замина со минимална предност од 15:14.

Во второто полувреме шанса на голот во унгарската репрезентација доби голманот од Еурофарм Пелистер, Мартон Секељ. Унгарците израмнија на 15:15, а потоа повторно дојдоа до водство од 16:15. Играта гол за гол, како и сама неизвесност продолжи до последната секунда.

На десет минути до крајот водството на Унгарија беше плус три гола разлика, 27:24. Португалија успеа да искористи дел од грешките на Унгарците и да израмни на 28:28 во 56. минута, а потоа следуваа уште по два погодоци на двете репрезентаци. При нерешен резултат од 30:30, Доминик Мате со својот осми гол донесе важна победа за неговата репрезентација.

30 - 31
Конечен резултат

Место

МУЛТИФУНКЦИОНАЛНА АРЕНА БУДИМПЕШТА

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
ПОРТУГАЛИЈА1530Пораз
УНГАРИЈА1431Победа

ПОРТУГАЛИЈА

# Играч Позиција Исклучување Голови
5Жилберто Дуартелев бек02
8Виктор Итуризапивот03
10Мигел Мартинс Соарезцентрален бек05
12Мануел Гашпарголман00
13Ангел Хернандездесен бек00
14Руи Силвацентрален бек05
15Дајмаро Салинапивот03
17Тијаго Рочапивот00
23Диого Бранкињолево крило00
24Александре Кавалкантилев бек01
25Антонио Аријадесно крило05
29Мигел Алвешдесно крило01
30Леонел Фернандеслево крило04
31Салвадор Салвадорлев бек00
41Густаво Капдевилголман00
88Фабио Магаљаешлев бек01
 Вкупно 030

УНГАРИЈА

# Играч Позиција Исклучување Голови
2Адријан Сипоспивот20
3Петар Топиќпивот23
7Бендегуз Бокалево крило03
11Патрик Лигетварилев бек10
12Мартон Секељголман00
16Роланд Миклерголман00
20Миклош Ростапивот01
23Доминик Матедесен бек08
25Родригез Алварездесно крило02
27Бенце Банхидипивот00
29Бендегуз Бујдосодесно крило00
30Золтан Шиталев бек04
33Габор Анчиндесен бек02
39Рихард Бодолев бек11
66Мате Лекаицентрален бек06
77Егон Ханушцентрален бек01
 Вкупно 631

ЕП 2022, ГРУПА Б – ТАБЕЛА

ПозЕкипаНПРЛБ.
1ШВЕДСКА32014
2ДАНСКА32014
3СЛОВЕНИЈА32014
4СРБИЈА30030