Македонија по долго време е „домашна“ репрезентација, Лазаров смета само на тројца „странци“

Селекторот Кире Лазаров го објави скратениот список со 21 ракометар што ќе бидат во конкуренција за настап во квалификациските натпревар за ЕП 2024 година против Луксембург и Турција.

По подолго време на списокот на националниот тим има многу повеќе ракометари од домашното првенство, вкупно 18 и само тројца интернационалци.

Тоа се Филип Кузмановски од германскиот Хановер, Никола Митревски од португалскиот Порто и Костадин Петров од исландскиот Акурејри.

Од домашното првенство најмногу репрезентативци доаѓаат од новиот суперлигаш Алкалоид – шест, петмина има од Еурофарм Пелистер, четворица доаѓаат од шампионот Вардар, двајца од Пролет и еден ракометар од Еурофарм Пелистер 2.

Собирот е закажан за 9 октомври од 14:00 часот, а освен Петров и Митревски кои имаат натпревари во сабота попладнето, сите други ракометари би требало да бидат дел од собирот.

Натпреварот со Луксембург е на 12 октомври од 19:00 часот во Скопје, додека дуелот со Турција во Ван е на 16 октомври од 16:00 часот.