Лига на шампиони: ПСЖ и Алборг по максимум, Еурофарм Работник по прв триумф

Денеска ќе биде комплетирано 4. коло од Лигата на шампионите, а веќе е добро познато како се одвива ситуацијата во Групата Б каде што е Вардар. Шампионите се на 3. место со ист број на бодови како и Монпелје, но со послаба гол разлика. Може да ги загрози Порто доколку денеска успее да го добие Веспрем, но ќе биде тешко да се направи тоа во Унгарија.

Во Групата А, пак, денеска ПСЖ и Алборг можат со нови победи да останат на максимум и да му се придружат на Савехоф, кој е единствен со четири победи.

Инаку, денеска главното внимание оди кон дуелот меѓу Еурофарм Работник и Кокс, а овој дуел се игра во Битола од 17 часот.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ

ДВОЈКИ И РЕЗУЛТАТИ ОД 4. КОЛО

ГРУПА А

ФЛЕНЗБУРГ – ППД ЗАГРЕБ         20:17

Гоља 5, Јоханесен 4, Готфридсон 2 – Хорват 6, Хрстиќ 3, Гаџа 2

БАРСЕЛОНА – ЕЛВЕРУМ          33:24

Циндриќ 7, Томас 6, Гомез 5 – Хенеберг 8, Сандел 4, Блонц 3

НЕДЕЛА, 13 ОКТОМВРИ

16:50ч

АЛБОРГ – ПИК СЕГЕД

17:00ч

ПСЖ – ЦЕЛЈЕ

ТАБЕЛА: 1. Флензбург 7 бода (95:84); 2. Барселона 6 (142:95); 3. Алборг 6 (93:72); 3. ПСЖ 6 (92:76); 5. Пик Сегед 3 (80:82); 6. Целје 0 (73:99); 7. Елверум 0 (89:118); 8. ППД Загреб 0 (85: 123).

ГРУПА Б

ВАРДАР – КИЛ      20:31

Дибиров 5, Кристопанс 4, Шишкарев 3 – Дувњак 6, Пекелер 6, Винцек 5

КЕЛЦЕ – МОНПЕЛЈЕ      27:29

Јанц 7, Агинагалде 6, Кулеш 5 – Суси 6, Вилемино 6, Порт 4

МЕШКОВ БРЕСТ – МОТОР З.   33:31

Акамбре 6, Малус 5, Кулак 4 – Маласинскас 9, Сорока 7, Денисов 2

НЕДЕЛА, 13 ОКТОМВРИ

15:00ч

ВЕСПРЕМ – ПОРТО

ТАБЕЛА: 1. Кил 7 бода (129:104); 2. Монпелје 6 (110:103); 3. Вардар 6 (116:119); 4. Порто 4 (87:87); 5. Келце 3 (120:118); 6. Веспрем 2 (89:88); 7. Мешков Брест 2 (106:116); 8. Мотор Запорожје 0 (115:137).

ГРУПА Ц

ТАТРАН ПРЕШОВ – САВЕХОФ           23:28

Кабезон 8, Грзентиќ 4, Страновски 3 – Салихи 11, Богојевиќ 5, Карлсон 4

СПОРТИНГ – БИДАСОА ИРУН            30:30

Јонеа 7, Валдез 6, Пасарин 5 – Салинас 8, Рено-Давид 6, Каверо 4

НЕДЕЛА, 13 ОКТОМВРИ

17:00ч

ЕУРОФАРМ РАБОТНИК – ТАТРАН ПРЕШОВ

ТАБЕЛА: 1. Савехоф 8 бода (112:96); 2. Бидасоа Ирун 7 (115:97); 3. Спортинг 5 (116:112), 4. Кокс 2 (73:91); 5. Еурофарм Работник 0 (78:81); 6. Татран Прешов 0 (97:114).

ГРУПА Д

КРИСТИЈАНШТАД – КАДЕТЕН ШАФХАУЗЕН      24:24

Гудмундсон 9, Нифјал 5, Хринц 3 – Часар 7, Шешум 4, Фримел 3

ЧЕХОВСКИ МЕДВЕДИ – ДИНАМО БУКУРЕШТ   20:30

Кисељев 4, Косоротов 4, Санталов 4 – Кудуз 6, Алуини 5, Асолтанеи 4

НЕДЕЛА, 13 ОКТОМВРИ

15:10ч

ГОГ – ВИСЛА ПЛОЦК

ТАБЕЛА: 1. Динамо Букурешт 7 бода (121:101); 2. Гог 4 (99:90); 3. Висла Плоцк 4 (86:77); 4. Кадетен Шафхаузен 4 (107:102); 5. Чеховски медведи 2 (99:123); 6. Кристијанштад 1 (102:121).