Лига на шампиони: Вардар чека нов триумф, Келце е шансата за чекор плус кон цврсто 2. место

Меѓу поголемиот број на натпревари кои денеска и утре ќе се одиграат во рамки на 7. коло од Лигата на шампионите, посебно место зазема дуелот меѓу Вардар и Келце, кој денеска ќе биде одигран во СЦ „Јане Сандански“. Се работи за интересна пресметка во која дефинитивно ќе имаат што да покажат и двете екипи.

Вардар пред своја публика сезонава киксна само против Кил, но во минатото коло успеа да го совлада тимот на Мешков Брест и се врати во колосек. Сепак, тоа ќе треба да се покаже и денеска против Келце на дуелот кој се игра од 17:30 часот.

Денеска од 19:30 часот се игра и натпреварот меѓу Спортинг и Еурофарм Работник. Овој дуел се игра во Лисабон и тимот од Битола се наоѓа пред ново тешко гостување во Лигата на шампионите.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ

ДВОЈКИ И РЕЗУЛТАТИ ОД 7. КОЛО

ГРУПА А

ФЛЕНЗБУРГ – ПСЖ    29:30

Ред 6, Штајнаузер 6, Готфридсон 5 – Хансен 6, Н. Карабатиќ 5, Л. Карабатиќ 4

НЕДЕЛА, 10 НОЕМВРИ

16:50ч

АЛБОРГ – БАРСЕЛОНА

17:00ч

ЦЕЛЈЕ – ППД ЗАГРЕБ

ПИК СЕГЕД – ЕЛВЕРУМ

ТАБЕЛА: 1. ПСЖ 12 (218:183); 2. Барселона 10 бода (212:154); 3. Пик Сегед 9 (172:155); 4. Алборг 8 (176:172); 5. Флензбург 7 (179:179); 6. Целје 2 (147:182); 7. Елверум 1 (144:180); 8. ППД Загреб 1 (136:179).

ГРУПА Б

САБОТА, 9 НОЕМВРИ

17:30ч

ВАРДАР – КЕЛЦЕ

19:30ч

МЕШКОВ БРЕСТ – ВЕСПРЕМ

НЕДЕЛА, 10 НОЕМВРИ

16:00ч

МОТОР ЗАПОРОЖЈЕ – МОНПЕЛЈЕ

19:00ч

КИЛ – ПОРТО

ТАБЕЛА: 1. Кил 11 бода (192:161); 2. Вардар 8 (182:189); 3. Келце 7 (185:178); 4. Монпелје 7 (163:159); 5. Веспрем 6 (199:180); 6. Порто 6 (173:183); 7. Мешков Брест 2 (164:183); 8. Мотор Запорожје 1 (177:202).

ГРУПА Ц

САБОТА, 9 НОЕМВРИ

16:00ч

САВЕХОФ – КОКС

БИДАСОА ИРУН – ТАТРАН ПРЕШОВ

19:30ч

СПОРТИНГ – ЕУРОФАРМ РАБОТНИК

ТАБЕЛА: 1. Бидасоа Ирун 11 бода (187:144); 2. Савехоф 8 (159:168); 3. Спортинг 7 (177:166); 4. Татран Прешов 4 (152:166); 5. Кокс 4 (157:183); 6. Еурофарм Работник 2 (161:166).

ГРУПА Д

ДИНАМО БУКУРЕШТ – КАДЕТЕН ШАФХАУЗЕН    27:26

Кудуз 10, Негру 5, Мамду 4 – Часар 6, Бељански 4, Фримел 4

НЕДЕЛА, 10 НОЕМВРИ

15:10ч

ГОГ – КРИСТИЈАНШТАД

18:00ч

ВИСЛА ПЛОЦК – ЧЕХОВСКИ МЕДВЕДИ

ТАБЕЛА: 1. Динамо Букурешт 12 бода (203:173); 2. Гог 8 (190:187); 3. Кадетен Шафхаузен 6 (203:192); 4. Висла Плоцк 5 (159:160); 5. Чеховски медведи 4 (164:185); 6. Кристијанштад 3 (164:186).