Лига на шампиони: Вардар и Кил го имаат мечот на колото

Иако има голем број на интересни дуели, сепак, натпреварот меѓу Вардар и Кил е оној што ќе го одбележи денот. „Црвено-црните“ денеска ќе се борат за четвртата победа сезонава.

На досегашните дуели против Вардар, Кил секогаш успевал да се снајде добро и доаѓал до позитивни резултати, но тоа денеска нема да биде од голема важност.

Според тоа како стојат работите ова ќе биде интересен дуел, а Кил му е должник на Вардар со оглед на тоа што го елиминираше во полуфиналето на Супер Глоуб турнирот. Сепак, од тој меч помина месец и пол и јасно е дека сега ќе биде виде сосема поинаков ракомет.

Во секој случај ова е шанса да му се реваншира на Кил и пред своја публика денеска може по нова победа.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ

ДВОЈКИ И РЕЗУЛТАТИ ОД 4. КОЛО

ГРУПА А

ФЛЕНЗБУРГ – ППД ЗАГРЕБ         20:17

Гоља 5, Јоханесен 4, Готфридсон 2 – Хорват 6, Хрстиќ 3, Гаџа 2

САБОТА, 12 ОКТОМВРИ

20:00ч

БАРСЕЛОНА – ЕЛВЕРУМ

НЕДЕЛА, 13 ОКТОМВРИ

16:50ч

АЛБОРГ – ПИК СЕГЕД

17:00ч

ПСЖ – ЦЕЛЈЕ

ТАБЕЛА: 1. Флензбург 7 бода (95:84); 2. Алборг 6 (93:72); 3. ПСЖ 6 (92:76); 4. Барселона 4 (109:71); 5. Пик Сегед 3 (80:82); 6. Елверум 0 (65:85); 7. Целје 0 (73:99); 8. ППД Загреб 0 (85: 123).

ГРУПА Б

САБОТА, 12 ОКТОМВРИ

17:30ч

ВАРДАР – КИЛ

18:00ч

КЕЛЦЕ – МОНПЕЛЈЕ

19:30ч

МЕШКОВ БРЕСТ – МОТОР ЗАПОРОЖЈЕ

НЕДЕЛА, 13 ОКТОМВРИ

15:00ч

ВЕСПРЕМ – ПОРТО

ТАБЕЛА: 1. Вардар 6 бода (96:88); 2. Кил 5 (98:84); 3. Монпелје 4 (81:76); 4. Порто 4 (87:87); 4. Келце 3 (93:89); 5. Веспрем 2 (89:88); 7. Мешков Брест 0 (73:85); 8. Мотор Запорожје 0 (84:104).

ГРУПА Ц

САБОТА, 12 ОКТОМВРИ

18:00ч

ТАТРАН ПРЕШОВ – САВЕХОФ

19:30ч

СПОРТИНГ – БИДАСОА ИРУН

НЕДЕЛА, 13 ОКТОМВРИ

17:00ч

ЕУРОФАРМ РАБОТНИК – ТАТРАН ПРЕШОВ

ТАБЕЛА: 1. Бидасоа Ирун 6 бода (85:67); 2. Савехоф 6 (84:73); 3. Спортинг 4 (86:82), 4. Кокс 2 (73:91); 5. Еурофарм Работник 0 (78:81); 6. Татран Прешов 0 (74:86).

ГРУПА Д

КРИСТИЈАНШТАД – КАДЕТЕН ШАФХАУЗЕН      24:24

Гудмундсон 9, Нифјал 5, Хринц 3 – Часар 7, Шешум 4, Фримел 3

САБОТА, 12 ОКТОМВРИ

15:00ч

ЧЕХОВСКИ МЕДВЕДИ – ДИНАМО БУКУРЕШТ

НЕДЕЛА, 13 ОКТОМВРИ

15:10ч

ГОГ – ВИСЛА ПЛОЦК

ТАБЕЛА: 1. Динамо Букурешт 5 бода (91:81); 2. Гог 4 (99:90); 3. Висла Плоцк 4 (86:77); 4. Кадетен Шафхаузен 4 (107:102); 5. Чеховски медведи 2 (79:93); 6. Кристијанштад 1 (102:121).