Келце губел и со десет разлика во Скопје

Екипата на Келце која денеска е противник на Вардар во рамки од 7. коло од Лигата на шампионите во Скопје има гостувано четирипати, а досега има и победи, но и пораз од десет гола разлика.

Вардар знаел да се надигрува со шампионот на Полска, а еднаш го совлада со десет разлика, еднаш со шест.

Практично на осум дуели, Келце има пет победи, а Вардар три. Сепак, гол разликата е во корист на „црвено-црните“.

ДОСЕГАШНИ ДУЕЛИ МЕЃУ ВАРДАР И КЕЛЦЕ

11 АПРИЛ 2015

ВАРДАР – КЕЛЦЕ            20:22

Гоброк 5, Карачиќ 4, Стоилов 4 – Штрлек 5, Јурецки 4, Ткачик 4

19 АПРИЛ 2015

КЕЛЦЕ – ВАРДАР            33:31

Билецки 8, Јурецки 6, Зорман 5 – Душебаев 9, Карачиќ 7, Горбок 5

24 ОКТОМВРИ 2015

ВАРДАР – КЕЛЦЕ            34:24

Дибиров 8, Горбок 8, Шишкарев 4 – Агинагалде 6, Јурецки 4, Билецки 3

28 НОЕМВРИ 2015

КЕЛЦЕ – ВАРДАР            23:20

Јурецки 5, Чупиќ 4, Агинагалде 4 – Горбок 5, Марсениќ 5, Дибиров 4

12 НОЕМВРИ 2016

ВАРДАР – КЕЛЦЕ            40:34

Карачиќ 9, Дибиров 8, Душебаев 8 – Агинагалде 8, Јуркиевич 5, Рајхман 4

4 ДЕКЕМВРИ 2016

КЕЛЦЕ – ВАРДАР            27:24

Агинагалде 4, Рајхман 4, Штрлек 4 – Душебаев 5, Карачиќ 5, Циндриќ 3

14 ОКТОМВРИ 2018

КЕЛЦЕ – ВАРДАР            31:27

Циндриќ 8, Јурецки 6, Морито 5 – Дибиров 6, Скубе 6, Шишкарев 4

1 ДЕКЕМВРИ 2018

ВАРДАР – КЕЛЦЕ            28:27

Кристопанс 6, Чупиќ 4, Дисингер 4 – А. Душебаев 6, Циндриќ 3, Јанц 3