Замената на СП со втор триумф: Швајцарија го шокираше Исланд

Селекцијата на Швајцарија направи мало изненадување во првиот дуел од главната фаза на Мундијалот и го совлада Исланд со 20-18.

По почетните 3-3, втората замена на првенството стигна до водство од плус два, 5-3, што го одржуваше десетина минути. „Рибарите“ се вратија во егал на 7-7, а на пауза се замина со минимална предност за Швајцарија, 10-9.

Во второто полувреме најчесто се играше гол за гол, а на десетина минути до крајот Исланд поведе со 16-17. И потоа следуваше клучниот период на мечот. Швајцарците направија серија од три гола за 19-17.

Кристијансон намали на 19-18 на минута до крајот, но потоа Енди Шмид погоди за 20-18 и немаше време за никаков пресврт на Исланѓаните. Голманот Никола Портнер беше еден од јунаците на Швајцарија со 13 интервенции.

20 - 18
Конечен резултат

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
ШВАЈЦАРИЈА1020Победа
ИСЛАНД918Пораз

ШВАЈЦАРИЈА

# Играч Позиција Исклучување Голови
2Андре Шмидцентрален бек06
4Лени Рубинлев бек01
6Седри Тиновскидесно крило13
8Михал Свајленпивот10
9Марвин Лирлево крило01
11Роман Сидоровичлев бек04
15Николас Рамидесен бек13
16Никола Портнерголман00
17Самуел Ротлисбергерпивот10
22Јонас Шелкерцентрален бек01
24Ник Томинецдесно крило00
29Самуел Зендерлево крило00
31Аурел Бринголфголман00
34Ален Милошевиќпивот01
36Филип Новакпивот10
44Меди Бен Ромданцентрален бек00
 Вкупно 520

ИСЛАНД

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Бјоргвин Густавсонголман02
7Виго Кристјансондесен бек02
8Бјарки Мар Елисонлево крило02
9Елвар Јонсонцентрален бек02
11Имир Гисласонпивот00
13Олафур Гудмундсонлев бек04
15Александер Петерсондесен бек01
17Арнор Гунарсондесно крило00
18Гисли Кристјансонцентрален бек02
20Агуст Бјоргвинсонголман00
21Арнар Арнарсонпивот20
22Сигвалди Бјорн Гудјонсондесно крило01
23Одур Гретарсонлево крило01
24Магнус Оли Магнусонлев бек00
26Кристјан Кристјансондесен бек01
29Елиди Видарсонпивот00
 Вкупно 218

Officials

Судии:
Роберт Шулце -Германија
Тобиас Тониес -Германија
ПозЕкипаБ.НПРЛ
1ФРАНЦИЈА105500
2НОРВЕШКА85401
3ПОРТУГАЛИЈА65302
4ШВАЈЦАРИЈА45203