Еурофарм Пелистер стартува со подготовки на 27 јули и веднаш правец Маврово

Еурофарм Пелистер првиот собир пред стартот на новата сезона ќе го има на 25 јули кога се очекува да пристигнат сите странски ракометари во Битола, вкупно девет, како и тренерот Жељко Бабиќ.

Првиот тренинг би требало да се одржи во Маврово на 27 јули, а „фармацевтите“ би требало да останат две седмици до стартот на турнирот во Струга.

Терминот и екипите што ќе играат на Струшкиот турнир се уште не се потврдени, но би требало да играат осум екипи од Македонија и да се одржи од 11 до 15 август.

Битолчани ова лето се засилија со седум ракометари – Македонците Кукуловски, Костески и Танкоски, Хрватите Мараш, Мандалиниќ и Кушан, како и Босанецот Периќ.

Еурофарм Пелистер ќе биде македонски претставник во Лигата на Европа, но се уште не е јасно дали ќе стартува од второто квалификациско коло или директно ќе игра во групите.