Експлозија на гас во зграда во Прешов, ракометар на Татран ја избегна трагедијата!

Во петокот попладне во словачкиот град Прешов, се случи голема трагедија, откако при експлозија на гас во зграда, загинаа седум луѓе, а имаше повеќе од 40 повредени.

Повеќе од сто пожарникари го гасеа пожарот на горните катови во зградата, но властите соопштија дека зградата е толку оштетена, што може во секој момент да се сруши. Затоа сите станари веќе се евакуирани.

Меѓу станарите чиј стан е изгорен со цела покуќнина е ракометарот на Татран Прешов, Милош Шарпатаки, кој соопшти дека само среќата го спасила од поголема трагедија, бидејќи само неколку часа пред несреќата излегле од станот и во моментот на пожарот немало никој дома.

Тој и неговата девојка останале без се што имале, па од словачкиот првак веќе организираат акции за помош на Шарпатаки.