Драма од 60 минути во Прилеп, бодовите и радоста за гостите од Скопје

Ракометарите на КЛ7 со победа од 33:31 на гостувањето во Прилеп го отворија пролетниот дел од сезоната во Супер лигата во плеј-аут групата. Во натпревар со многу надигрување младите момци од Голден Арт КЛ7 беа подобри во вториот дел така што на крајот се радуваа на три значајни бодови.

Иако Прилеп на почетокот водеше со 2:1 со головите на Рустамов и Тренчевски, гостинската екипа од Скопје преку брзи напади возврати на секој гол и веќе при истекот на 4. минута го имаше првото водство на натпреварот, 2:3.

Домаќинот заигра поангажирано во нападот и преку бековите, Шокоски и Андоноски, создаде предност од три гол, 10:7, во првата половина од првиот дел. На спротивната страна, Ѓорговски, ги одржуваше надежите на својата екипа. Младата екипа на Голден Арт КЛ7, преку Ѓорѓиев и Ѓорговски го израмни резултатот на 11:11, а серијата на голови продолжи до крајот на првиот дел, кој заврши нерешено, 16:16.

Во вториот дел ракометарите на Голден Арт КЛ7 со серија од 2:0 го променија резултатот на семафорот за прво водство од два разлика, 16:18. Проблемите во нападот и одбраната беа целосно искористени од страна на гостинските ракометари, па така нивното водство достигна и до највисоки три разлика во 35.минута, 17:20.

Рустамов со трите погодоци од контра го израмни резултатот на 20:20 и минута подоцна, Чантурија, го врати водството на прилепчани. Како што одминуваше времето, избраниците на Горан Кузмановски, физички и психолошки беа подобар противник. Скопјани предводени од Ѓорѓиев и Симоновски направија целосен пресврт во играта и го презедоа водството во свои раце.

Резултатската неизвесност продолжи до самиот крај и бодовите во целата ситуација ги освои екипата на Голден Арт КЛ7 победувајќи со 33:31 на тешкото гостување во Прилеп.

31 - 33
Конечен резултат

Место

Спортска Сала Сонце Прилеп

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
ПРИЛЕП1631Пораз
Г.А.-КЛ71633Победа

ПРИЛЕП

# Играч Позиција Исклучување Голови
2Александар Тренчевскипивот16
7Хазеин Рустамовлево крило05
9Христијан Бикоскилево крило00
10Сашко Манческипивот10
11Владимир Трајкоскилев бек01
12Иван Ангелескиголман00
13Ивица Дукоскицентрален бек01
14Даниел Андоновскилев бек03
17Хари Павловдесен бек00
18Давор Шокоскилев бек14
19Антонио Бурчевскипивот00
23Реваз Чантуријадесно крило19
25Златко Везенковскицентрален бек00
33Стефан Христоскиголман00
34Мириан Гавашелишвилилев бек10
77Зураб Цинцадзеголман02
 Вкупно 531

Г.А.-КЛ7

# Играч Позиција Исклучување Голови
5Александар Стојковдесно крило03
8Андре Буторацдесен бек10
10Симон Гуческилево крило00
11Игор Ѓоргиевцентрален бек010
14Кристијан Симоноскипивот07
15Бојан Љубевскилев бек10
17Божидар Илиескицентрален бек00
19Мартин Димовскидесен бек04
20Иван Галевски-00
22Евгениј Темелкоскидесно крило00
23Емилијан Ѓорговскилев бек06
24Олег Јордановлев бек00
26Марко Стојковиќпивот20
31Глигор Гајиќцентрален бек13
33Виктор Василевскиголман00
99Андреј Петковскиголман00
 Вкупно 533

Officials

Судии:Делегат:
МЕТАЛАРИ ИСМАИЛ
НИКОЛОВСКИ НЕНАД
ЈАНЕВСКИ ЉУПЧО