Драма во Скопје – КЛ7 едвај ги освои бодовите против Јуниор КВ

Ракометарите на КЛ7 потешко од очекувањата ја совладаа екипата на Јуниор Кисела Вода со 37-36 во интересен натпревар од второто коло во плеј-аут разигрувањето во Суперлигата.

Избраниците на Ристо Магдинчев го почнаа мотивирано овој дуел и се играше гол за гол до 7-7. Домашните направија плус три, за 12-9, во продолжение имаа и 16-13, но повторно му дозволија на ривалот да израмни на 16-16. На пауза се замина со предност за КЛ7 со 18-17.

Со исто темпо продолжи натпреварот и во второто полувреме. Сите грешки на КЛ7 беа казнувани од ривалот, па Јуниор КВ го презема водството со по еден гол во некоку наврати.

Во последните пет минути се влезе со резултат 35-31, но возбудувањата не престанаа. Јуниор КВ се доближија на 36-34, а КЛ7 не реализираше пенал. Беше 36-35, Симоноски го постигна клучниот гол за победа. До крајот само Мршуља погоди за конечни 37-36.

37 - 36
Конечен резултат

Место

СЦ „Борис Трајковски“

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
Г.А.-КЛ71837Победа
ЈУНИОР К.В.1736Пораз

Г.А.-КЛ7

# Играч Позиција Исклучување Голови
5Александар Стојковдесно крило01
8Андре Буторацдесен бек13
10Симон Гуческилево крило00
11Игор Ѓоргиевцентрален бек010
14Кристијан Симоноскипивот16
15Бојан Љубевскилев бек01
17Божидар Илиескицентрален бек00
19Мартин Димовскидесен бек01
22Евгениј Темелкоскидесно крило02
23Емилијан Ѓорговскилев бек15
24Олег Јордановлев бек00
26Марко Стојковиќпивот10
31Глигор Гајиќцентрален бек18
33Виктор Василевскиголман00
99Андреј Петковскиголман00
 Вкупно 537

ЈУНИОР К.В.

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Матеј Петковскиголман00
2Марио Гичевцентрален бек16
3Андреј Крстевски-00
4Марко Трајковскипивот13
5Мартин Бошковскипивот00
6Стефан Крстескидесно крило16
7Бојан Маневцентрален бек11
8Кирил Пешкирски-16
9Дамјан Трајковскицентрален бек00
18Игор МршуљаСреден бек07
23Стефан Стојановскилев бек00
30Стефан Јордановски-00
88Томче Трајчевскипивот11
97Жарко Барјактаревиќдесен бек16
 Вкупно 736

Officials

Судии:Делегат:
ИЛИЕВСКИ МЕТОДИЈА
ИЛИЕВСКИ МИХАЈЛО
ОГНЕНОВ ИГОР
ПозЕкипаНПРЛБ
1ПРИЛЕП14100430
2ТИКВЕШ 20141491428
3РАДОВИШ1491428
4Г.А.-КЛ71490527
5РАБОТНИЧКИ1470721
6ЈУНИОР К.В.1461719
7МЛАДОСТ 19771441913
8АСТРАИОН1400140