Драгица Митрова ги водеше гевгеличанки до три бода во Свети Николе

Ракометарките на Гевгелија се изборија за три бода на гостувањето во Свети Николе откако против составот на Овче Поле СУ имаа подобро второ полувреме во кои обезбедија доволно висока предност за да дојдат до триумф од 24:19.

Средбата имаше две различни полувремиња во кои и едниот и другиот тим имаа свои моменти. Гевгелија беше нешто подобра во поголем дел од првото полувреме кога имаше создадено предност од три гола. Имаше 10:7, но во последните минути од првото полувреме остана без погодоци, па домашните израмнија на 10:10.

Вториот дел од средбата, сепак, мина во знакот на гостинките кои во своите редови ја имаа искусната Драгица Митрова. Таа ги предводеше одлично своите колешки и беше незадржлива. Учествуваше во повеќето погодоци за тимот на Гевгелија така што одработи одлична средба.

Со ова Гевгелија скокна едно место на табелата и сега е на 6. позиција со десет поени, додека Овче Поле остана на шест бода и на 9. место.

 

ОВЧЕ ПОЛЕ СУ – ГЕВГЕЛИЈА       19:24 (10:10)

Сала: „Цар Самоил“ во Свети Николе. Судии: Сања Божиновска и Адриана Здравковска од Скопје. Делегат: Митко Ѓорѓиевски од Скопје.

ОВЧЕ ПОЛЕ СУ: Младеновска Кузмановска, Јовановска 2, Стоилова, Вучевска 6, Манева 2, Конева 3, Ефремова, Велковска 1, Костова 4, Стојанова, Гигова 1, Мицевска, Ташкова, Маркова.

Седмерци: 3/5, Исклучувања: 8 мин.

ГЕВГЕЛИЈА: Горковска, Басова, Шутева 2, Ибрахимовиќ 1, Јовеска 5, Живковска 2, Динева, Митрова, Петковска 5, Танева, Митрова 9

Седмерци: 2/2, Исклучувања: 6 мин.

ПозЕкипаНПРЛБ
1КУМАНОВО14140042
2ЧАИР14111234
3ДЕСПИНА1481525
4ПЕЛИСТЕР 20121472523
5ШАМПИОН1461719
6ГЕВГЕЛИЈА14401012
7ФЕНИКС АМС1430119
8КУЗМАН1401131