Денеска на терените: На сцена се враќа домашниот машки суперлигашки ракомет

Покрај двата натпревари кои е играат денеска во Лигата на шампионите, на терените се враќаат и дел од екипите од Супер машката лига.

За денеска се предвидени два натпревари кои се играат во Охрид и во Струмица. Некои од екипите имаат уште заразени ракометари и затоа нема да бидат сите на терен.

Денеска има и две интересни средби во Лигата на шампионите. Кил ќе има тешко гостување во Данска кај составот на Алборг и на тој дуел ќе има навистина задача да одговори на голем предизвик бидејки се работи за незгоден ривал.

Затоа, пак, денеска се очекува многу поголема неизвесност подоцна кога ППД Загреб ќе се соочи со Целје. На оваа средба дефинитивно се очекува многу повеќе возбудувања, а тука ќе има и македонска арбитража бидејќи на теренот ќе се најдат Ѓорѓи Начевски и Славе Николов.

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ

17:00ч

ТОЉАТИ – РОСТОВ (Русија Супер лига, жени)

18:00ч

ХАСЛУМ – ВИКИНГ (Норвешка 1)

БЈАСЕН – ФАНА (Норвешка 1, жени)

18:30ч

ОХРИД – РАДОВИШ (Македонија, Супер машка лига)

АСТРАИОН – СТРУГА (Македонија, Супер машка лига)

СИЛКЕБОРГ – ОДЕНЗЕ (Данска 1, жени)

КРИСТИЈАНСАНД – ЛАРВИК (Норвешка 1, жени)

СТ. ПЕТЕРСБУРГ – ПЕРМ (Русија Супер лига)

18:45ч

АЛБОРГ – КИЛ (Лига на шампиони)

АРХУС – ЕСБЈЕРГ (Данска 1, жени)

19:00ч

ХОРСЕНС – НФХ НИК (Данска 1, жени)

ГУМЕРЗБАХ – ХУТЕНБЕРГ (Германија, Бундес лига 2)

РЕДБЕРСЛИД – ИШТАД ИФ (Шведска 1)

19:15ч

СТОРХАМАР – МОЛДЕ (Норвешка 1, жени)

19:30ч

БИТИГХАЈМ – ГРОСВАЛШТАТ (Германија, Бундес лига 2)

ДЕСАУЕР – ФУРШТЕНФЕЛДБРИК (Германија, Бундес лига 2)

АЈЗЕНАХ – КОНСТАНЦ (Германија, Бундес лига 2)

ЕЛБФЛОРЕНЦ – АУЕ (Германија, Бундес лига 2)

БОРУСИЈА ДОРТМУНД – КУРПФАЛЦ БАРЕН КЕЧ (Германија, Бундес лига жени)

МЕЦИНГЕН – БИТИГХЈАМ(Германија, Бундес лига жени)

20:00ч

АНАИТАСУНА – ПУЕНТЕ ХЕНИЛ (Шпанија Асобал)

АНЖЕР – МАСИ ЕСОН (Франција Пролига)

МЕЦ – СТ. АМАНД (Франција 1, жени)

РИМПАР – ХАМ (Германија, Бундес лига 2)

ВИЛЕМЗАФЕНЕР – ЕМСДЕТЕН (Германија, Бундес лига 2)

20:15ч

БЕЗАНСОН – ШЕРБУР (Франција Пролига)

ВАЛЕНС – ПОНТО (Франција Пролига)

20:30ч

ХУЕСКА – БЕНИДОРМ (Шпанија Асобал)

НИЦА – НАНСИ (Франција Пролига)

САРАН – ДИЖОН (Франција Пролига)

САРЕБУР – СТРАЗБУР (Франција Пролига)

СЕЛЕСТАТ – БИЛЕР (Франција Пролига)

БРЕСТ – БЕЗАНСОН (Франција 1, жени)

20:45ч

ППД ЗАГРЕБ – ЦЕЛЈЕ (Лига на шампиони)