ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ: Манасков на дерби против Пик Сегед, Миркуловски против Пешевски

Викендов е без натпревари од Лигата на шампионите со оглед на тоа што беа комплетирани десетте кола од групната фаза предвидени за оваа година, но затоа има нови доста интересни средби.

Погледите се насочени кон Унгарија каде што Дејан Манасков и Веспрем ќе имаат дерби дуел против тимот на Пик Сегед. Ова значи дека денеска се решава важно прашање за првото место во шампионатот на Унгарија каде што нијанси ќе пресудуваат.

Што се однесува до Германија, таму има еден меч, а тој ќе биде меѓу тимовите на Филип Миркуловски и Жарко Пешевски. Играат Вецлар против Штутгарт.

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ

11:00ч

НАВА – БИДАСОА ИРУН (Шпанија Асобал)

11:30ч

ВАРДАР – РК АЛУШОВСКИ (Македонија Женска лига)

14:00ч

АЛБОРГ – ГОГ (Данска 1)

ТАГАНРОГ – АКБУЗАТ (Русија Супер лига)

14:30ч

ЛЕМВИГ – СКЈЕРН (Данска 1)

ФИФ – СИДХАВСОРНЕ (Данска 2)

15:00ч

ВОЈВОДИНА – ТАТРАН ПРЕШОВ (СЕХА лига)

ХОЈ – МИТЈИЛАНД (Данска 2)

16:00ч

НАРБО – РУНАР (Норвешка 1)

СПОРТИНГ – БЕНФИКА (Португалија 1)

МЕТАЛУРГ 2 – РАДОВИШ (Македонија Супер лига)

ИШТАД – ХОВДЕ (Шведска 1)

17:00ч

М. КАЊАС – ХУЕСКА (Шпанија Асобал)

СИГИСОАРА – БУЗАУ (Куп на Романија)

ЧАИР – СТРУЖАНКА (Македонија Женска лига)

18:00ч

ДУБРОВНИК – БЈЕЛОВАР (Хрватска Премиер лига)

МАРИБОР – РИБНИЦА (Словенија 1)

КИКИНДА – РУДАР КОСТОЛАЦ (Србија Супер лига)

НОВИ ПАЗАР – ЖЕЛЕЗНИЧАР (Србија Супер лига)

ДИНАМО ПАНЧЕВО – ОБИЛИЌ (Србија Супер лига)

СИНФИН – АНАИТАСУНА (Шпанија Асобал)

ПУЕРТО САГУНТО – ГРАНОЉЕРС (Шпанија Асобал)

ДАБАС – ВАЦИ (Унгарија 1)

ЕГЕР – КОМЛО (Унгарија 1)

ФЕРЕНЦВАРОШ – ЧУРГО (Унгарија 1)

ЃИНЃИШ – ТАТАБАЊА (Унгарија 1)

МАДЕИРА – БОА ХОРА (Португалија 1)

ОХРИД – ВАРДАР ЈУНИОР (Македонија Супер машката лига)

КРИЕНС – ФАДИ ВИНТЕРТУР (Швајцарија 1)

ЦИРИХ – ЕНДИНГЕН (Швајцарија 1)

18:30ч

ПРОЛЕТ – ПЕЛИСТЕР (Македонија Супер машка лига)

ДУБРАВА – ПОРЕЧ (Хрватска Премиер лига)

19:00ч

ИЗОЛА – Ј. ОРМОЖ (Словенија 1)

ШАМОТ – СПАРТАК ВОЈПУТ (Србија Супер лига)

ЛА РИОХА – АТ. ВАЉАДОЛИД (Шпанија Асобал)

КРЕМС – ШВАЦ (Австрија 1)

ЛИНЦ – ГРАЦ (Австрија 1)

ФЕРЛАХ – АЛПЛА ХАРД (Австрија 1)

В. ВИЕНА – БАРНБАХ (Австрија 1)

АКВА САНТАС – БОАВИСТАВ

АВАНКА – МАЈА ИСМАИ (Португалија 1)

ГАЈА – БРАГА (Португалија 1)

ВИТОРИЈА – ПОРТО (Португалија 1)

19:15ч

ВАРАЖДИН – ВИНКОВЦИ (Хрватска Премиер лига)

ХАМ ВЕСТФАЛЕН – ДОРМАГЕН (Германија Бундес лига 2)

19:30ч

АДЕМАР – ПУЕНТЕ ХЕНИЛ (Шпанија Асобал)

КУЕНКА – ГВАДАЛАХАРА (Шпанија Асобал)

ВЕСПРЕМ – ПИК СЕГЕД (Унгарија 1)

АЈЗЕНАХ – Н-ЛИБЕК (Германија Бундес лига 2)

ХУТЕНБЕРГ – ЕЛБФЛОРЕНЦ (Германија Бундес лига 2)

20:00ч

УР. ЛОКА – КОПЕР (Словенија 1)

КОНСТАНЦ – ГУМЕРЗБАХ (Германија Бундес лига 2)

БЕЛЕНЕНСЕС – ХОРТА (Португалија 1)

20:15ч

БАЗЕЛ – КАДЕТЕН ШАФХАУЗЕН (Швајцарија 1)

20:30ч

ВЕЦЛАР – ШТУТГАРТ (Германија Бундес лига)

КРКА – ГОРЕЊЕ (Словенија 1)