Денеска на терените: Дерби во Бутел, езерски двобој во Охрид

После двата вчерашни дуели во 13. коло од Супер машката лига денеска ќе бидат одиграни и другите четири натпревари каде што ќе има интересни пресметки.

Бутел Скопје го пречекува Еурофарм Пелистер 2. Тука сигурно ќе има големо надигрување, а нијанси би требало да бидат во прашање за победата.

Охрид, пак, е домаќин на езерското дерби. Влегува како фаворит на овој дуел, но тоа не мора да значи ништо бидејќи пресметките меѓу овие две екипи секогаш носеле возбудувања.

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ

10:00ч

ДОБРОГЕА СУД – ЧСМ БУКУРЕШТ (Романија 1)

11:00ч

ДИНАМО АСТРАХАН – ЦСКА МОСКВА (Русија Супер машка лига)

12:00ч

ГОЛДЕН АРТ – МЕТАЛУРГ РА (Македонија, Прва машка лига)

АЛКАЛОИД – МАКЕДОНИЈА ЃП (Македонија, Прва машка лига)

АСТИБО – ВАРДАР (Македонија, Супер женска лига)

13:00ч

АЛИНГСАС – ТАЛИН (Европски куп)

СТАВРОПОЛ – ДРАМА (Европски куп)

СТ. ПЕТЕРСБУРГ – ЧЕХОВСКИ МЕДВЕДИ (Русија Супер машка лига)

14:00ч

РАБОТНИЧКИ – ПРЕСПА (Македонија, Прва машка лига)

15:00ч

ТЕКСТИЛЕЦ – АСТРАИОН (Македонија, Прва машка лига)

15:30ч

МОРС – АЛБОРГ (Данска 1)

16:00ч

ДУБРОВНИК – ЗАМЕТ (Хрватска, Премиер лига)

ГОГ – СКЈЕРН (Данска 1)

ЕСБЈЕРГ – СКИВ (Данска 1)

КАРВИНА – АНОРТОЗИС ФАМАГУСТА (Европски куп)

НЕКА – КЕЧКЕМЕТ (Унгарија 1)

МАЈА ИСМАИ – ВИТОРИЈА (Португалија 1)

16:30ч

МЕТАЛУРГ – ЃОРЧЕ ПЕТРОВ (Македонија, Супер женска лига)

НАРБО – КОНВЕРЗАНО (Европски куп)

17:00ч

ПАРТИЗАН – МЛАДОСТ (Македонија, Прва машка лига)

МОКРА ГОРА – ДУБОЧИЦА (Србија, Супер машкга лига)

ХАУКАР – ЧСМ ФОЧАНИ (Европски куп)

КРАСНОДАР – ПОВАШКА БИСТРИЦА (Европски куп)

БАЈА МАРЕ – ПАРТИЗАН (Европски куп)

БУДАКАЛАШ – ЃЕНЃЕШ (Унгарија 1)

АУЕ – ХАГЕН (Германија Бундес лига 2)

ТУН – ЖЕНЕВА (Швајцарија 1)

17:30ч

ЈУНИОР КВ – МРК КУМАНОВО (Македонија, Прва машка лига)

БОА ХОРА – МАДЕИРА (Португалија 1)

18:00ч

ПРОЛЕТ – СКОПЈЕ (Македонија Супер машка лига)

РАДОВИШ – ВАРДАР (Македонија Супер машка лига)

ВАРАЖДИН – СЕСВЕТЕ (Хрватска, Премиер лига)

ЈУГОВИЌ – ДИНАМО ПАНЧЕВО (Србија, Супер машкга лига)

ПРОЛЕТЕР – СПАРТАК ВОЈПУТ (Србија, Супер машкга лига)

АВСТРИЈА – АРГЕНТИНА (Светско првенство, жени)

ЈУЖНА КОРЕЈА – ТУНИС (Светско првенство, жени)

ПАРАГВАЈ – ХРВАТСКА (Светско првенство, жени)

СЛОВАЧКА – ГЕРМАНИЈА (Светско првенство, жени)

Ј. ОРМОЖ – СУР (Европски куп)

ЗУБРИ – ПЛЗЕН (Европски куп)

БАЛАТОНФУРЕДИ – ФЕРЕНЦВАРОШ (Унгарија 1)

ЧУРГО – КОМЛО (Унгарија 1)

ДАБАС – ВЕСПРЕМ (Унгарија 1)

ПИК СЕГЕД – ЕГЕР (Унгарија 1)

ТАТАБАЊА – ВЕСПРЕМ ККФТ (Унгарија 1)

АВАНКА – КСИКО (Португалија 1)

КРИЕНС – ЦИРИХ (Швајцарија 1)

18:30ч

ШАМПИОН – ДРАЧЕВО (Македонија, Прва машка лига)

МОСЛАВИНА – НЕКСЕ (Хрватска, Премиер лига)

ТРОГИР – БЈЕЛОВАР (Хрватска, Премиер лига)

БЕРГИШЕР – ФЛЕНЗБУРГ (Германија Бундес лига)

НАВА – БЕНИДОРМ (Шпанија Асобал)

В. ВИЕНА – БРЕГЕНЦ (Австрија 1)

БРАГА – ПОВОА (Португалија 1)

19:00ч

ЈЕХОНА – ВАРДАР НЕГОТИНО (Македонија, Прва машка лига)

БУТЕЛ СКОПЈЕ – ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2 (Македонија Супер машка лига)

ОХРИД – СТРУГА (Македонија Супер машка лига)

УМАГ – ДУБРАВА (Хрватска, Премиер лига)

ВИНКОВЦИ – ПОРЕЧ (Хрватска, Премиер лига)

ДОБОВА – РИБНИЦА (Словенија 1)

ГРАДЕЦ – УР. ЛОКА (Словенија 1)

ИВАНЧНА ГОРИЦА – СЛОВАН (Словенија 1)

СМАРТНО – КОПЕР (Словенија 1)

МЕТАЛОПЛАСТИКА – РАДНИЧКИ (Србија, Супер машкга лига)

ЛА РИОХА – АНАИТАСУНА (Шпанија Асобал)

ПУЕНТЕ ХЕНИЛ – АНТЕКЕРА (Шпанија Асобал)

БАРНБАХ – ТИРОЛ (Австрија 1)

ФУКСЕ – КРЕМС (Австрија 1)

ФЕРЛАХ – ФОСЛАУЕР (Австрија 1)

БИТИГХАЈМ – РИМПАР (Германија Бундес лига 2)

ГАЈА – ХОРТА (Португалија 1)

ОВЧЕ ПОЛЕ СУ – СТРУЖАНКА (Македонија, Супер женска лига)

19:15ч

ХАМ ВЕСТФАЛЕН – ДЕСАУЕР (Германија Бундес лига 2)

19:30ч

АДЕМАР – МОРАЦО КАЊАС (Шпанија Асобал)

КОБУРГ – ЛИБЕК ШВАРТАУ (Германија Бундес лига 2)

ХУТЕНБЕРГ – ГРОСВАЛШТАТ (Германија Бундес лига 2)

ГЕВГЕЛИЈА – ЧАИР (Македонија, Супер женска лига)

20:00ч

ГОРЕЊЕ – ЦЕЛЈЕ (Словенија 1)

20:30ч

НИМ – НАНТ (Франција 1)

РАЈН НЕКАР – ФУКСЕ БЕРЛИН (Германија Бундес лига)

ЈАПОНИЈА – БРАЗИЛ (Светско првенство, жени)

КИНА – ШПАНИЈА (Светско првенство, жени)

КОНГО – ДАНСКА (Светско првенство, жени)

УНГАРИЈА – ЧЕШКА (Светско првенство, жени)

22:15ч

СПОРТИНГ – АКВА САНТАС (Португалија 1)