ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ: Двојна дерби програма – Ѓорче оди кај Металург, Чаир го чека Вардар

Денеска во центарот на вниманието на македонската јавност ќе бидат двете дерби средби во Женската лига, кои беа одложени поради европските настапи на Чаир и Ѓорче Петров.

Од 15:00 часот во Автокоманда, тимот на Металург ќе го пречека шампионот Ѓорче Петров, кој ќе има тежок обид да ја продолжи победничката серија.

Од 17:30 часот во Чаир, домашниот тим ќе го пречека Вардар, и со триумф ќе има шанса да се израмни на врвот на табелата и да пренесе бодови во плеј-офот.

Стартува и последното, 14 коло од регуларниот дел во Суперлигата. Шампионот Вардар од 17:00 часот ќе гостува кај Струга.

На меѓународна сцена, се игра последното коло за оваа година од Лигата на шампионите, а денеска има три меча. Порто и Никола Митревски му гостуваат на данскиот ГОГ Гудме.

Низ Европа ќе има три дерби средби, две во женска конкуренција. Во Унгарија, Ѓер му гостува на Ференцварош, во Хрватска, Локомотива Загреб игра со Подравка, додека во јужниот сосед на Македонија, ќе се соочат АЕК Атина и Олимпијакос.

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ:

17:00 СТРУГА – ВАРДАР (МАКЕДОНИЈА)

17:30 ЛОКОМОТИВА ЗАГРЕБ – ПОДРАВКА (ХРВАТСКА)

18:30 АРХУС – ХРНИНГ ИКАСТ (ДАНСКА)

19:30 АЈАКС КОПЕНХАГЕН – ОДЕНСЕ (ДАНСКА)

20:15 ЕСБЈЕРГ – ХОРСЕНС (ДАНСКА)

18:45 ЕЛВЕРУМ – ПИК СЕГЕД (ЛИГА НА ШАМПИОНИ)

18:45 ПСЖ – МАГДЕБУРГ (ЛИГА НА ШАМПИОНИ)

20:45 ГОГ ГУДМЕ – ПОРТО (ЛИГА НА ШАМПИОНИ)

20:00 МЕЦ – ТУЛОН (ФРАНЦИЈА)

20:30 НАНТ – БРЕСТ (ФРАНЦИЈА)

20:00 ОЛИМПИЈАКОС – АЕК АТИНА (ГРЦИЈА)

17:30 ФЕРЕНЦВАРОШ – ЃЕР (УНГАРИЈА)

18:00 ШИОФОК – ДЕБРЕЦИН (УНГАРИЈА)

18:00 ФАСАНО – КАРПИ (ИТАЛИЈА)

20:30 СЕКИЈА – КОНВЕРЗАНО (ИТАЛИЈА)

15:00 МЕТАЛУРГ – ЃОРЧЕ ПЕТРОВ (МАКЕДОНИЈА)

17:30 ЧАИР – ВАРДАР (МАКЕДОНИЈА)

19:00 АЛИНГСАС – АРАНАС (ШВЕДСКА)

19:00 ХЕЛСИНБОРГ – ХАЛБИ (ШВЕДСКА)

19:45 САВЕХОФ – РЕДБЕРГСЛИДС (ШВЕДСКА)

18:00 САВЕХОФ – СКУРУ (ШВЕДСКА)

19:00 ХОР – КУНГАЛВС (ШВЕДСКА)

19:00 ХАЛБИ – СКОВДЕ (ШВЕДСКА)

19:00 СКАРА – ЛУГИ (ШВЕДСКА)

19:30 ЦИРИХ – АРАУ (ШВАЈЦАРИЈА)

20:00 КРОЈЦЛИНГЕН – ВАКЕР ТУН (ШВАЈЦАРИЈА)