ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ: Данска по одмазда против Хрватска, продолжуваат натпреварите од македонската елита…

Денеска со два меча ќе стартува 2. коло во главната рунда од Европското првенство во Љубљана. Од 18:00 часот ќе играат репрезентациите на Хрватска и Данска. Хрватска токму со победата против Данска на претходното Европско првенство стигна до историскиот пласман, трето место на континенталниот собир.

Во терминот од 20:30 ќе се сретнат Норвешка и Шведска. На овој натпревар голем фаворит е актуелниот бранител на титулата – Норвешка.

Освен на Европското првенство, денес ќе продолжат натпреварите од 10. коло од Суперлигата. На денешната програма од македонската елита ќе се одиграат три дуели. Актуелниот бранител на титулата, екипата на Вардар на свој терен ќе го пречека Прилеп.

Дерби ќе има во Куманово каде истоимената екипа ќе биде домаќин на ,,фенерџијата” Вардар Неготино, кој во досегашниот тек од сезоната нема освоено бодови на свое конто.

Составот на Тиквеш пред својата публика ќе игра против Јуниор КВ и ќе се обиде да дојде до седмата победа во новата натпреварувачка сезона. Кавадарчани со евентуална победа над скопскиот тим ќе се зацврстат на 3. позиција та табелата во групата Б.

Два натпревари ќе се одиграат во прволигашката конкуренција, а активни ќе бидат и дел од македонските интернационалци со своите клубови.

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ:

12:30 ВАРДАР – ПРИЛЕП (МАКЕДОНИЈА)

14:00 МИТЈИЛАНД – АРХУС (ДАНСКА)

15:00 ДИКЕН – СИФ (ФИНСКА)

15:00 ГОЛДЕН АРТ 2 – ПАРТИЗАН (МАКЕДОНИЈА)

15:30 БУДУЌНОСТ – РУДАР (ЦРНА ГОРА)

16:30 РАДНИЧКИ – БЕЛГРАД (СРБИЈА)

16:30 ЦРВЕНА ЗВЕЗДА – ДУБОЧИЦА (СРБИЈА)

16:45 ОЛИМПИЈАКОС – ПАОК (ГРЦИЈА)

17:00 ПОРТО – БЕНФИКА (ПОРТУГАЛИЈА)

17:00 МАРИБОР – ГОРИЦА (СЛОВЕНИЈА)

17:30 ВАЉАДОЛИД – ЛА РИОХА (ШПАНИЈА)

18:00 АСТРАИОН – ДРАЧЕВО (МАКЕДОНИЈА)

18:00 КАРВИНА – ПЛЗЕН (ЧЕШКА)

18:00 ЕРИЧЕ – БРИКСЕН (ИТАЛИЈА)

18:00 ЦЕЛЈЕ – ЛОКА (СЛОВЕНИЈА)

18:00 КРКА – ДОБОВА (СЛОВЕНИЈА)

18:00 ХРВАТСКА – ДАНСКА (ЕП)

18:30 МЕТАЛОПЛАСТИКА – ПАНЧЕВО (СРБИЈА)

18:30 ДУБРАВА – РУДАР (ХРВАТСКА)

19:00 ТИКВЕШ – ЈУНИОР КВ (МАКЕДОНИЈА)

19:00 КУМАНОВО – ВАРДАР НЕГОТИНО (МАКЕДОНИЈА)

19:00 БУГОЈНО – КРИВАЈА (БИХ)

19:00 ЈУГОВИЌ – КИКИНДА (СРБИЈА)

19:00 ГРАДЕЦ – ТРЕБЊЕ (СЛОВЕНИЈА)

19:00 КРШКО – РИБНИЦА (СЛОВЕНИЈА)

19:14 БЈЕЛОВАР – МОСЛАВИНА (ХРВАТСКА)

20:00 СЕСВЕТЕ – ЗАГРЕБ (ХРВАТСКА)

20:30 ЗАМЕТ – МЕТКОВИЌ (ХРВАТСКА)

20:30 ФЛЕНСБУРГ – ЕРЛАНГЕН (БУНДЕС ЛИГА)

20:30 НОРВЕШКА – ШВЕДСКА (ЕП)

20:45 ПСЖ – ЕКС АН ПРОВАНС (ФРАНЦИЈА)