Денеска на терените: Вардар против Нексе ја отвора сезоната во СЕХА

Екипата на Вардар денеска го игра првиот дуел од новата сезона во СЕХА лигата. Откако средбата меѓу Војводина и Мотор беше одложена поради позитивни ракометари во тимот од Украина остана Вардар и Нексе први да истрчаат на терен во регионалното натпреварување во новата сезона.

Ова е прв натпревар за двете екипи во 2022 година, а воедно и прва средба во сезоната во СЕХА лигата во кое Вардар одново влегува со големи очекувања. Овој натпревар се игра во Скопје од 18 часот.

Во истиот термин во Скопје се игра и натпреварот меѓу Скопје и Еурофарм Пелистер во рамки на 18. коло од Супер машката лига.

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ

14:30ч

ДИНАМО СУНГУЛ – ТАГАНРОГ (Русија Супер лига)

15:00ч

ПЕРМ – ЧЕХОВСКИ МЕДВЕДИ (Куп на Русија)

ИЗЕВСК – ДИНАМО СИНАРА (Русија, Супер женска лига)

17:30ч

ППД ЗАГРЕБ – ДУБРАВА (Хрватска Премиер лига)

18:00ч

ВАРДАР – НЕКСЕ (СЕХА лига)

СКОПЈЕ 2020 – ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР (Македонија, Супер машка лига)

ФЕРЕНЦВАРОШ – ВЕСПРЕМ ККФТ (Унгарија 1)

АРЕНДАЛ – НОТЕРОЈ (Норвешка 1)

18:30ч

КОЛДИНГ – РИНГСТЕД (Данска 1)

19:00ч

ХОЛСТЕБРО – АЛБОРГ (Данска 1)

СИЛКЕБОРГ – РИНГКОПИНГ (Данска 1, жени)

УНИЈА ТАРНОВ – АЗОТИ ПУЛАВИ (Полска Супер лига)

РЕДБЕРГСЛИД – ГУИФ (Шведска 1)

ОНЕРЕД – ЛУГИ (Шведска 1, жени)

19:30ч

СКИВ – ЕСБЈЕРГ (Данска 1)

НОРДХОРН – ЕСЕН (Германија, Бундес лига 2)

КРИЕНС – ЦИРИХ (Куп на Швајцарија)

20:00ч

СЕСОН – НИМ (Франција 1)

РИМПАР – ГРОСВАЛШТАТ (Германија, Бундес лига 2)

20:15ч

БЕЗАНСОН – ДИЖОН (Франција 2)

20:30ч

НАНСИ – ЛИМОЖ (Франција 1)

МАРИБОР – ЦЕЛЈЕ (Словенија 1)

МАСИ ЕСОН – СЕЛЕСТАТ (Франција 2)

НИЦА – ПОНТО (Франција 2)

ТРЕМБЛЕ – КАЕН (Франција 2)

ВАЛЕНС – СТРАЗБУРГ (Франција 2)

ВИЛЕРБАН – ИВРИ (Франција 2)

21:00ч

МАДЕИРА – ПОРТО (Португалија 1)