Два пресврти, многу голови – Шпанија во луд натпревар со голема лекција за Германија

Репрезентативците на Шпанија дојдоа до важна победа против Германија со 32:28 и на тој начин останаа во одлична позиција во трката за подобар пласман односно во трката за четврт-финале и јасно е дека в понеделник ќе решаваат против Унгарија за првото место во групата.

После израмнетиот почеток во кој селекцијата на Германија беше во гол предност, а противникот успеваше да израмни, Шпанците после 3:4 направија 3:0 и ја презедоа иницијативата. Почнаа да го зголемуваат водството, а со тоа ја имаа и контролата така што беа во убава предност постојано.

Како што одминуваше времето така Шпанија имаше игра која им даваше убав резултат за мирно продолжение на средбата. Успеаја да стигнат најмногу до четири погодоци и да водат со 13:9, 15:11 и 16:12, но на одмор заминаа со 16:13.

Возбудувањата беа во вториот дел. Јоханес Битер успеа да се разбрани и после само неколку минути Германија го сврте натпреварот. Ги стопи овие три од полувремето и врати речиси со иста мерка односно имаше серија од 3:0 како и Шпанија во првиот дел.

Со лесна игра се дојде до убава предност од три гола, 24:21 на среината на второто полувреме и тука како да застанаа. Наеднаш падна ритамот, веќе не одеше најдобро во одбраната, а на одбраните на Битер врати Перез де Варгас кој успеа да одбрани неколку толку за целосно да се сврти натпреварот.

Во 51. минута резултот беше поинаков. Шпанија одново водеше сега со 28:25 и се доближи до победата на овој натпревар. Германците се обидоа одново да се вратат, но искусна репрезентација како оваа на европскиот првак не доволи двапати да се најде во негатива. Издржаа до крај и дојдоа до победа од 32:28.

Репрезентативците од Германија брзаа во финишот бидејќи времето им беше главниот ривал и тогаш најмногу грешеа.

Со оглед на тоа што Шпанија в сабота има лесен натпревар против Уругвај ова е одлична можност за подготовка за дербито против Унгарија во понеделник, додека Германија веќе ги загуби своите шанси и остана само теоријата како главен сојузник.

32 - 28
Конечен резултат

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
ШПАНИЈА1632Победа
ГЕРМАНИЈА1328Пораз

ШПАНИЈА

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Гонзало Перез де Варгасголман00
5Хорхе Македадесен бек02
6Ангел Фернандез Перезлево крило06
9Раул Ентрериосцентрален бек04
10Алекс Душебаевдесен бек05
11Даниел Сармиентоцентрален бек02
12Родриго Коралесголман00
14Феран Соледесно крило05
17Адријан Фигуераспивот02
21Жоан Канељаслев бек02
24Виран Морослев бек10
28Алеиш Гомез Абељодесно крило01
29Арињо Бенгоечеалево крило10
30Гедеон Гвардиолапивот00
52Рубен Марчан Кријадопивот00
59Даниел Душебаевцентрален бек13
 Вкупно 332

ГЕРМАНИЈА

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Јоханес Битерголман00
3Уве Генсхајмерлево крило03
4Јоханес Голапивот04
15Јури Кнорцентрален бек01
18Себастијан Фирнхаберцентрален бек30
20Филип Веберлев бек02
24Патрик Грецкидесно крило00
25Каи Хефнердесен бек06
31Марсел Шилерлево крило03
33Андреас Вулфголман00
35Јулиус Кунлев бек00
38Фабијан Бемлев бек10
42Мориц Пројспивот00
73Тимо Кастенингдесно крило07
77Давид Шмитдесен бек00
95Пол Друкслев бек12
 Вкупно 528

Officials

Судии:
Борис Милошевиќ -Хрватска
Матија Губица -Хрватска
ПозЕкипаБ.НПРЛ
1ШПАНИЈА95410
2УНГАРИЈА85401
3ГЕРМАНИЈА55212
4ПОЛСКА55212
5БРАЗИЛ35113
6УРУГВАЈ05005