Данците со подмладен состав, повикан и играч од ГОГ

Репрезентацијата на Данска на двете последни средби од квалификациите за ЕП против Финска и Швајцарија може да одигра мирно, па селекторот Николај Јакобесен одлучи да повика нов ракометар.

На спискот е вклучен 21-годишниот ракометар од ГОГ Гудме, Емил Лерке така што ќе има доволно конкуренција за двете средби кои треба да се одиграат на 28 април во Цирих против Швајцарија и на 2 мај против Финска во Архус.

Данска е првопласирана во групата поради подобрата гол разлика од Македонија од меѓусебните дуели, а јасно е веќе дека и Македонија и Данска ќе си обезбедат место на ЕП.

На овие две средби данскиот селектор не смета на ѕвездите Ханс Линдберг, Микел Хансен, Никлас Ландин…

Јакобсен им даде одмор: Данска без ѕвездите во последните квалификациски натпревари